Ukraina ograniczyła eksport produktów rolnych w bieżącym roku gospodarczym o 17% - UKBR

Ukraina ograniczyła eksport produktów rolnych w bieżącym roku gospodarczym o 17% - UKBR

Ukrinform
W roku gospodarczym 2023/2024 (od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.) Ukraina wyeksportowała 31 mln ton produktów rolnych, czyli o 17% mniej niż w analogicznym okresie 2022/2023.

Jak podał Ukrinform, serwis prasowy Ukraińskiego Klubu Biznesu Rolniczego poinformował o tym na Facebooku.

„W pierwszej połowie roku gospodarczego 2023/24 Ukraina była w stanie wyeksportować 31 mln ton różnego rodzaju produktów rolnych, czyli o 17% mniej w porównaniu z tym samym wynikiem w roku ubiegłym” – czytamy w raporcie.

Zaznacza się, że w grudniu 2023 roku Ukraina wyeksportowała 7,7 mln ton produktów rolnych, czyli o 15% więcej niż w poprzednim miesiącu. Jednocześnie nie wszystkie produkty zdążyły fizycznie przekroczyć granicę, a znaczna część transportu nadal czeka w kolejkach na wyjazd.

W grudniu ubiegłego roku Ukraina wyeksportowała 5,4 mln ton zbóż (udział kukurydzy w strukturze eksportu – 64%, pszenicy – ​​32%, jęczmienia – 4%), czyli o 20% więcej niż w listopadzie 2023 roku. Eksport roślin oleistych wyniósł 774 tys. ton (udział soi – 56%, rzepaku – 37% i słonecznika – 5%), czyli o 14% mniej niż w listopadzie.

W grudniu Ukraina wyeksportowała 708,3 tys. ton olejów roślinnych, czyli o 15% więcej niż w listopadzie. Eksport makuchów po usunięciu olejów roślinnych w grudniu wzrósł o 7% – do 493,7 tys. ton, pozostałych produktów rolnych wyeksportowano 401 tys. ton, czyli o 5% więcej niż w listopadzie ubiegłego roku.

UKBR zauważa, że ​​głównym wyróżnikiem eksportu w grudniu 2023 r. będzie rozpoczęcie aktywnego eksportu kukurydzy ze względu na obecność eksportu morskiego, który umożliwia eksport do takich krajów jak Chiny i Egipt.

„Ukraina desperacko potrzebuje utrzymania i zwiększenia wolumenu eksportu. Niewielkie wysyłki eksportowe na początku roku gospodarczego doprowadziły do ​​akumulacji nadwyżek, przede wszystkim zbóż, i od początku 2024 roku mamy większe nadwyżki przejściowe niż rok temu. A to są „zamrożone” fundusze ukraińskich rolników, niezbędne do kontynuacji działalności gospodarczej, zwłaszcza

w obliczu niskich cen zbóż i roślin oleistych na rynku ukraińskim” – podkreślił UKBR.

Jak podawał Ukrinform, według wstępnych szacunków, w 2023 roku Ukraina wyeksportowała 67,5 mln ton różnego rodzaju produktów rolnych, czyli o 15% więcej niż w roku poprzednim.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-