W ubiegłym roku gospodarka Ukrainy wykazała pewien opór wobec wojny – podaje raport ONZ

W ubiegłym roku gospodarka Ukrainy wykazała pewien opór wobec wojny – podaje raport ONZ

Ukrinform
Gospodarka ukraińska wykazała w 2023 r. lekkie ożywienie, odnotowując wzrost o 4,6% po wcześniejszym spadku o 29,1%.

Jak informuje nasz korespondent z Nowego Jorku, wynika to z Raportu o światowej sytuacji gospodarczej i perspektywach na rok 2024, przygotowanego przez Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ (DESA). Został on opublikowany w czwartek przez dyrektora departamentu ds. analiz ekonomicznych i polityki Shantanu Mukherjee oraz szefa ds. globalnego monitorowania gospodarki DESA Hamida Rasheeda.

Według raportu, w ubiegłym roku gospodarka ukraińska „wykazała się pewną odpornością na skutki obecnej wojny, szczególnie w zakresie dostaw energii elektrycznej”.

„W tym roku jest niewielka poprawa, ale to tylko statystyka, jest pewna poprawa, ponieważ gospodarka już się skurczyła i jest to bardzo bolesne” – powiedział Mukherjee w odpowiedzi na pytania Ukrinformu. Dodał jednocześnie, że niewielka poprawa nie oznacza ożywienia gospodarki w porównaniu z okresem przedwojennym.

W raporcie zauważono, że na Ukrainie wzrosła konsumpcja prywatna i wzrosły nakłady inwestycyjne na odbudowę. Produkcja rolna jest niższa niż w okresie przedwojennym, a transport zboża z portów czarnomorskich pozostaje problematyczny po wystąpieniu Federacji Rosyjskiej z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej. Alternatywne szlaki eksportu borykają się z trudnościami logistycznymi ze względu na zniszczenia spowodowane przez rosyjski ostrzał portów na Dunaju.

Z raportu wynika, że ​​tymczasowe ograniczenia nałożone przez Unię Europejską latem na import zboża z Ukrainy do pięciu krajów regionu, a później indywidualne ograniczenia nałożone przez Węgry, Polskę i Słowację, dotknęły także transport kolejowy i drogowy.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-