Ministerstwo Gospodarki oczekuje, że eksport w 2024 roku wzrośnie o 9%

Ministerstwo Gospodarki oczekuje, że eksport w 2024 roku wzrośnie o 9%

Ukrinform
W 2024 roku eksport towarów i usług z Ukrainy ma wzrosnąć o 9%.

Jak podaje Ukrinform, oświadczyła o tym pierwsza wicepremier Ukrainy – minister gospodarki Julia Swyridenko – podaje służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.

„Według prognozy Ministerstwa Gospodarki, przy obecnych warunkach, w kolejnych latach eksport będzie rósł. W 2024 r. o 9%, w 2025 r. o 19,4%, a w 2026 r. o 20,6%. Globalnym celem jest powrót wolumenu eksportu Ukraińskie towary i usługi do poziomu z 2021 roku” – czytamy w komunikacie.

Zdaniem Swyridenki podstawy do zwiększenia eksportu zostały już stworzone. W sierpniu Ukraina uruchomiła alternatywny korytarz morski. Obecnie tą trasą eksportuje się zboże, metale i inne towary. Dzięki temu w grudniu w porównaniu do listopada eksport transportem morskim wzrósł o 30,7%, czyli o 7 mln 340 tys. ton. W szczególności wzrósł eksport metali – o 40% półproduktów i o 45,3% wyrobów walcowanych płaskich.

Kolejną ważną decyzją o zwiększeniu wolumenu eksportu było wprowadzenie unikalnego mechanizmu ubezpieczenia statków od ryzyka wojennego. Pozwala także na obniżenie kosztów ubezpieczenia transportu zboża o 1-1,25%. Ministerstwo Gospodarki współpracowało z partnerami międzynarodowymi. Ze strony Ukrainy pokrycie budżetu gwarancji ubezpieczeniowych odbywa się za pośrednictwem Agencji Kredytów Eksportowych.

Jak informowaliśmy, ubiegłoroczne przychody z eksportu z Ukrainy osiągnęły jeden z najniższych wyników w ostatniej dekadzie, co było konsekwencją problemów logistycznych.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-