Polska na razie nie zniesie zakazu importu ukraińskiego zboża – minister

Polska na razie nie zniesie zakazu importu ukraińskiego zboża – minister

Ukrinform
Nowy polski rząd nie zniesie jeszcze wprowadzonego 15 września 2023 roku zakazu importu ukraińskiego zboża na rynek krajowy.

Poinformował o tym Minister Rolnictwa RP Czesław Siekierski – podaje Ukrinform, powołując się na Cenyrolnicze.pl.

„Chcemy pomóc Ukrainie, ale potrzebne są regulacje dotyczące kwot i okresów przejściowych. To są negocjacje nie tylko między Polską a Ukrainą, ale także z udziałem UE... Musimy poprzeć embargo (na ukraińskie zboże – red.) do czasu uzgodnienia innych warunków” – powiedział Siekierski.

Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie koncesji na transport, przy jednoczesnym umożliwieniu korzystania ze szlaków tranzytowych dla ukraińskiego zboża poza granice Polski.

Siekierski przypomniał, że przed Bożym Narodzeniem spotkał się z protestującymi blokującymi punkt kontrolny „Medyka-Szegini” i osiągnął z nimi kompromis, który pozwolił na zawieszenie protestu rolników na tym punkcie kontrolnym i odblokowanie ruchu samochodów ciężarowych.

Jak informowaliśmy, od 24 grudnia polscy rolnicy do początku stycznia zawiesili blokadę ruchu dla ciężarówek w pobliżu punktu kontrolnego „Medyka-Szegini”.

6 listopada polscy przewoźnicy zablokowali ruch ciężarówek na granicy z Ukrainą na przejściach „Jagodzin – Dorohusk”, „Krakowiec – Korczowa”, „Rawa-Ruska – Hrebenne”.

Później na punkcie kontrolnym Szegini-Medyka dołączyli do nich polscy rolnicy, przedstawiając swoje żądania. Rolnicy nalegają na otrzymanie dopłat do skupu kukurydzy, utrzymanie w przyszłym roku podatku rolnego na poziomie z 2023 r. oraz możliwość zaciągania pożyczek zapewniających płynność finansową.

W maju 2023 r. Komisja Europejska pod naciskiem tych krajów zakazała importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii. Zakaz został przedłużony do 15 września 2023 roku. Po tym wydarzeniu Unia Europejska nie przedłużyła tymczasowych ograniczeń na ukraińskie zboże.

Polski rząd na czele z Mateuszem Morawieckim samodzielnie zablokował import ukraińskiego zboża na polski rynek, ale jego tranzyt przez terytorium Polski odbywa się.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-