Szmyhal podsumował miniony rok w sferze obronnej i gospodarczej

Szmyhal podsumował miniony rok w sferze obronnej i gospodarczej

Ukrinform
Bieżący rok był trudnym okresem prób w walce z okrutnym wrogiem, ale pomimo wszystkich trudności Ukraina wytrwała, stała się silniejsza, stworzyła realne warunki wstępne przyszłego zwycięstwa, ożywienia i powojennego rozwoju.

Podkreślił to premier Ukrainy Denys Szmyhal, podsumowując miniony rok, podaje Portal Rządowy.

„Na początku 2023 roku postawiliśmy sobie jasne cele i ustaliliśmy priorytety prac. Dziś możemy odnotować wyniki, aby zrozumieć, jak wchodzimy w 2024 rok. Podstawowym zadaniem rządu było, jest i będzie – zabezpieczenie ukraińskiej armii. W ciągu 11 miesięcy wydatki funduszu ogólnego budżetu państwa na sektor bezpieczeństwa i obronności wyniosły 1,5 biliona hrywien. Stanowi to 60% wszystkich naszych wydatków. Każda hrywna podatków od obywateli i przedsiębiorstw, która wpływała do budżetu, natychmiast skierowana jest  na obronę Ukrainy. 426 miliardów hrywien wydano na zakup sprzętu wojskowego, broni, amunicji, produktów obronnych i innego wsparcia dla naszej armii” – powiedział Szmyhal.

Zaznaczył, że w ciągu ostatniego roku znacznie zwiększyliśmy produkcję własnej broni, sprzętu, amunicji i dronów. Obecnie na rzecz „obrony” pracuje ponad 500 fabryk, to jest prawie 300 tysięcy pracowników.

„Drugim kluczowym zadaniem dla nas w tym roku było utrzymanie stabilności makroekonomicznej i wsparcie ożywienia gospodarczego. Od stycznia do listopada PKB wzrósł o 5,5%. Inflacja systematycznie spada – z ponad 26% w zeszłym roku do około 5% w listopadzie tego roku. W ciągu ostatnich 11 miesięcy w budżecie państwa zgromadzono ponad 1 bilion hrywien pochodzących z podatków. To o 27% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku” – podkreślił Szmyhal.

Przypomniał także, że w ramach programu grantowego eRobota wydano 5,5 mld hrywien. Fundusze otrzymało ponad 10 000 Ukraińców. To są nowe biznesy. To dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy, które powstają obecnie w całym kraju. Państwo aktywnie rozwijało programy preferencyjnych kredytów dla naszych przedsiębiorców. W ramach programu „Przystępne pożyczki 5-7-9” wydano prawie 90 miliardów hrywien pożyczek uprzywilejowanych dla 22 tysięcy przedsiębiorstw. W ramach innego programu „Gwarancje państwowe w ujęciu portfelowym” wydano ponad 37 miliardów hrywien.

Ponadto, według Szmyhala, nie czekając na koniec wojny, rząd rozpoczął program szybkiego odbudowy i renowacji.

W ciągu roku stworzono ramy prawne umożliwiające skuteczną odbudowę. Opiera się na zasadzie „odbudowy lepszej niż była”, bez barier, inkluzywnie, bezpiecznie. Rząd przeznaczył około 55 miliardów hrywien z Funduszu Likwidacji Skutków Agresji Zbrojnej na różne projekty odbudowy.

„W sumie w ciągu roku odrestaurowano ponad 37 000 obiektów. Prawie 700 szkół i przedszkoli, ponad 400 placówek medycznych. Uruchomiliśmy program isRecovery. Płacimy naszym ludziom do 500 000 hrywien, aby mogli naprawić zniszczone przez wojnę mieszkania. W sumie już 28 tysięcy ukraińskich rodzin otrzymało 2,2 miliarda hrywien na remont własnych domów” – podkreślił premier.

Jak podawał Ukrinform, w 2024 roku wzrosną wszystkie świadczenia socjalne, w szczególności podwyżka emerytur dotknie ponad połowę ukraińskich emerytów, zwłaszcza tych pobierających świadczenia minimalne.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-