EBOR chce podwyższyć kapitał o 4 miliardy euro, aby zwiększyć inwestycje na Ukrainie

EBOR chce podwyższyć kapitał o 4 miliardy euro, aby zwiększyć inwestycje na Ukrainie

Ukrinform
EBOR chce zwiększyć kapitał o 4 miliardy euro, aby zwiększyć inwestycje na UkrainieRada Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zaleciła w środę menadżerom banku zatwierdzenie opłaconego podwyższenia kapitału o 4 miliardy euro, aby zapewnić znaczny i stabilny wolumen inwestycji na Ukrainie obecnie i w przyszłości.

O tym informuje Ukrinform, powołując się na oświadczenie EBOR.

Zatwierdzenie tej decyzji przez Radę Dyrektorów jest pierwszym krokiem w formalnej procedurze podwyższenia kapitału zakładowego EBOR, który obecnie wynosi 30 miliardów euro.

Ostateczną decyzję w sprawie proponowanego podwyższenia kapitału zarząd podejmie do końca 2023 roku.

„Dzisiejsza decyzja jest zgodna ze zrozumieniem kierownictwa, że ​​wsparcie Ukrainy po inwazji rosyjskiej na pełną skalę powinno być najwyższym priorytetem dla Banku teraz i w przyszłości, ale jednocześnie EBOR powinien także móc kontynuować prace nad realizację swoich strategicznych priorytetów w innych krajach, w których prowadzi działalność” – napisano w oświadczeniu.

Na dorocznym zgromadzeniu EBOR, które odbyło się w maju 2023 r. w Samarkandzie, menedżerowie zgodzili się co do konieczności dodatkowego wsparcia ze strony akcjonariuszy, aby bank mógł w dalszym ciągu w pełni spełniać swoją rolę. Doszli także do wniosku, że najskuteczniejszym wspólnym instrumentem takiego wsparcia byłoby opłacone podwyższenie kapitału.

Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana przez zarząd, będzie to trzecie podwyższenie kapitału w historii EBOR. Poprzednie dwie podwyżki miały miejsce w latach 1996 i 2010.

Oczekuje się, że decyzja o podwyżce zacznie obowiązywać pod koniec 2024 r., a pierwsze płatności zaczną napływać w 2025 r.

Zgodnie z propozycją przedstawioną kierownictwu dodatkowy kapitał umożliwi EBOR dalsze inwestowanie na Ukrainie w czasie wojny na poziomie 1,5 miliarda euro rocznie oraz zwiększenie rocznego wolumenu inwestycji w kraju do 3 miliardów euro w przyszły.

Wielkość ta będzie dwukrotnie większa niż w czasie wojny i trzykrotnie większa niż średnia przed wojną. Dzięki napływowi dodatkowego kapitału zniknie także potrzeba systematycznego podziału ryzyka z akcjonariuszami i darczyńcami w drodze gwarancji i dotacji – czytamy w raporcie.

„Podwyższenie kapitału do tej wielkości wzmocni bilans EBOR i zapewni zdolność banku do przeprowadzenia zwiększonego wolumenu inwestycji na Ukrainie, a także dalszego pełnego wspierania innych krajów działalności w pokonywaniu wyzwań związanych z procesem transformacji. Wsparcie to jest szczególnie istotne w kontekście rosnących napięć geopolitycznych i ich konsekwencji gospodarczych, a także w kontekście kryzysu klimatycznego i związanych z nim długoterminowych wyzwań” – czytamy w komunikacie.

Jak zauważono, EBOR jest lojalnym i godnym zaufania partnerem Ukrainy. W ciągu ostatnich 30 lat bank zainwestował ponad 18 miliardów euro w ponad 500 projektów i jest obecnie największym inwestorem instytucjonalnym w kraju.

Jak informowaliśmy, w październiku EBOR osiągnął swój cel, jakim było zapewnienie co najmniej 3 miliardów euro finansowania realnej branży ukraińskiej gospodarki w latach 2022-2023 w odpowiedzi na rozpętaną przez Rosję wojnę.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-