Dania wniesie 7 mln euro do Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy

Dania wniesie 7 mln euro do Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy

Ukrinform
Fundusz Wsparcia Energetycznego Ukrainy wkrótce otrzyma pierwszą część wkładu od Danii w wysokości 4 mln euro, kolejne 3 mln euro przekaże kraj partnerski w późniejszym terminie.

Jak podaje Ukrinform, służba prasowa Ministerstwa Energii poinformowała o tym w powiązaniu ze spotkaniem Ministra Energii Ukrainy Hermana Hałuszczenko ze swoim duńskim odpowiednikiem.

„Dania przekaże Funduszowi Wsparcia Energetycznego Ukrainy dotację w łącznej kwocie 7 mln euro, która zostanie przeznaczona na zakup sprzętu do odbudowy infrastruktury energetycznej dotkniętej rosyjskimi atakami” – zapowiedział minister ds. Klimatu, energii i usług komunalnych Danii, Lars Ohor.

Podkreślił, że w najbliższym czasie zostaną wpłacone 4 mln euro, kolejne 3 mln euro zasilą fundusz później.

Spotkanie ministrów Ukrainy i Danii odbyło się w ramach międzynarodowej konferencji „Energia dla odbudowy Ukrainy”, zorganizowanej pod patronatem Ministerstwa Energii w Warszawie.

Ohor podkreślił, że Dania będzie w dalszym ciągu pomagać Ukrainie w konfrontacji z rosyjskim agresorem, szczególnie na froncie energetycznym. To jasne stanowisko zarówno rządu kraju, jak i duńskiego biznesu.

Hałuszczenko z kolei podziękował Danii za zostanie pierwszym sponsorem Funduszu, przekazując dotację w wysokości około 536 tys. euro. Środki te zostały przeznaczone na zakup sprzętu energetycznego dla 10 ukraińskich przedsiębiorstw energetycznych.

„W czasie wojny ukraińsko-duńskie partnerstwo energetyczne odegrało ważną rolę w pilnej naprawie i rozwoju zdecentralizowanego wytwarzania energii elektrycznej. Doceniamy pomoc rządu duńskiego i całego narodu…” – powiedział szef Ministerstwa Energii.

Jak informowaliśmy, Fundusz Wsparcia Energetycznego Ukrainy powstał wiosną 2022 roku ze wspólnej inicjatywy Ministra Energii Ukrainy Hermana Hałuszczenko i europejskiej komisarz ds. energetyki Kadri Simson. Fundusz umożliwia rządom, międzynarodowym organizacjom finansowym, a także prywatnym darczyńcom istotne wsparcie ukraińskiego sektora energetycznego.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-