Gospodarka Ukrainy w 2023 roku zaczęła się ożywiać – konkluzja MFW

Gospodarka Ukrainy w 2023 roku zaczęła się ożywiać – konkluzja MFW

raport
Ukrinform
Pomimo wojny i kontynuacji rosyjskich ataków na obiekty infrastruktury krytycznej, w 2023 roku gospodarka Ukrainy zaczęła się stopniowo odbudowywać, więc przy uwzględnieniu pewnych ryzyk na koniec roku wzrost PKB Ukrainy może wynieść od 1 do 3 %.

Jak podaje Ukrinform, takie wnioski wynikają z opublikowanej dzisiaj regionalnej prognozy gospodarczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

„Po inwazji rosyjskiej, kiedy w 2022 r. wzrost gospodarczy spadł o 29%, w 2023 r. stopniowe ożywienie gospodarcze będzie kontynuowane. Pomimo ciągłych ataków na infrastrukturę Ukrainy, na początku 2023 r. gospodarka zaczęła się ożywiać, osiągając w pierwszym kwartale skorygowany sezonowo poziom 2,4% kwartał do kwartału, a w drugim kwartale nadal rosła. Personel MFW przewiduje ogólny wzrost na poziomie 1-3% w 2023 r., przy pewnych prawdopodobnych zagrożeniach” – czytamy w raporcie (str. 22 raportu – przyp. red.).

Jak zauważono, ożywienie to wiązało się ze zwiększoną odpornością przedsiębiorstw i gospodarstw domowych na czas wojny, czemu towarzyszyło ożywienie popytu krajowego, a także poprawa nastrojów konsumentów i przedsiębiorców.

Krajowy rynek walutowy pozostał w dużej mierze stabilny dzięki znacznemu międzynarodowemu wsparciu finansowemu.

„Pomimo obecnego pozytywnego rozwoju sytuacji czas trwania i intensywność wojny stwarza poważne ryzyko dla prognoz gospodarczych. Perspektywy średnioterminowe zależą od wyniku wojny, skali kosztów odbudowy, powrotu migrantów, reform strukturalnych i perspektyw przystąpienia do UE” – czytamy w dokumencie.

Jak zauważono, od lipca br. Narodowy Bank Ukrainy obniżył główną stopę procentową łącznie o 500 punktów bazowych, do 20 proc., co doprowadziło do bieżącego i ogólnego spadku inflacji w tempie wyższym niż oczekiwano. Tendencja ta dała NBU przestrzeń do kontynuowania wysiłków na rzecz łagodzenia polityki pieniężnej w nadchodzących miesiącach. W sierpniu inflacja ogółem spadła do 8,6% rok do roku, w porównaniu z 11,3% w lipcu i 26,6% na koniec 2022 r. Tak gwałtowny spadek inflacji był odzwierciedleniem złagodzenia wąskich gardeł podażowych (w tym żywności i paliw), korzystnej koniunktury na rynku

walutowym, co wzmocniło kurs hrywny i poprawiło oczekiwania inflacyjne.

„Rezerwy międzynarodowe przekroczyły oczekiwania dzięki lepszemu niż oczekiwano bilansowi płatniczemu i zmniejszonym odpływom walut. Na koniec sierpnia rezerwy międzynarodowe brutto przekroczyły 40 miliardów dolarów. Według pierwszego przeglądu Rozszerzonego Mechanizmu Finansowego rezerwy te są równe wielkości importu towarów i usług w następnym roku przez 4,1 miesiąca. Częściowo odzwierciedla to lepsze niż oczekiwano saldo obrotów bieżących. Kontrola kapitału pomogła również ograniczyć odpływ rachunków finansowych. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w ciągu roku wyniósł około 2 miliardy dolarów, a niższy niż oczekiwano odpływ walut obcych z systemu bankowego również pomógł w utrzymaniu mocnej pozycji rezerw międzynarodowych” – zauważa przegląd finansowy MFW.

Jednocześnie w dokumencie wskazano, że deficyt budżetowy pogłębił się w porównaniu z rokiem ubiegłym, gdyż wyższe wydatki z nadwyżką rekompensowały wyższe dochody. Wzrost wydatków wynikał głównie z wydatków na obronność, natomiast wzrost dochodów podatkowych był możliwy dzięki ożywieniu gospodarczemu. Istniejący deficyt budżetowy, jak zauważono w raporcie MFW, finansowany jest głównie z zewnętrznej pomocy finansowej.

System bankowy pozostał sprawny i płynny, podczas gdy bilans płatniczy w stanie wojennym nadal się dostosowywał. Suma aktywów i depozytów w systemie bankowym wzrosła odpowiednio o 32% i 48%, zarówno w NBU, jak i na rynku międzybankowym. Wskaźnik płynności krótkoterminowej był średnio trzykrotnie wyższy od minimalnego dopuszczalnego poziomu w maju 2023 r., a wskaźniki kapitału podstawowego i całkowitego banków wzrosły odpowiednio o 14,3% i 23,8%.

„29 czerwca 2023 r. Rada Dyrektorów Wykonawczych MFW zatwierdziła pierwszy przegląd czteroletniego przedłużonego programu finansowania, który umożliwił sfinansowanie około 890 mln dolarów (663,9 mln dolarów zgodnie ze specjalnymi zasadami zapożyczania). Wszystkie ilościowe kryteria wydajności na koniec kwietnia i strukturalne benchmarki na koniec czerwca zostały spełnione” – czytamy w dokumencie.

Analitycy MFW podkreślają, że konieczne jest utrzymanie obecnego tempa reform, w tym usprawnienia systemu administracji publicznej i wzmocnienia infrastruktury antykorupcyjnej.

„W miarę narastania presji wydatkowej kluczowe znaczenie będzie mieć opracowanie i wykonanie budżetu na 2024 r., przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności finansów publicznych i zadłużenia. Pracownicy MFW przeprowadzą drugi przegląd i konsultacje na podstawie art. IV w 2023 r.” – czytamy w dokumencie.

Jak podawał Ukrinform, 6 listopada misja MFW rozpoczęła prace nad drugim przeglądem realizacji przez Ukrainę programu Rozszerzonego Mechanizmu Finansowego.

Dnia 31 marca 2023 roku Rada Dyrektorów Wykonawczych MFW zatwierdziła czteroletni program w ramach Rozszerzonego Mechanizmu Finansowego dla Ukrainy na kwotę 15,6 mld dolarów.

Od początku wojny na pełną skalę Ministerstwo Finansów pozyskało wsparcie budżetowe z MFW w wysokości około 6,3 miliarda dolarów.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-