MFW z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie ustawy o e-deklaracjach

MFW z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie ustawy o e-deklaracjach

Ukrinform
Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenia przyjęcie przez Radę Najwyższą ustawy o przywróceniu e-deklaracji w stanie wojennym z propozycjami Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Taka była odpowiedź na pytanie Ukrinformu udzielona w czwartek w Funduszu Walutowym.

„System oświadczeń majątkowych na Ukrainie jest ważnym narzędziem antykorupcyjnym zapewniającym przejrzystość i odpowiedzialność urzędników publicznych” – podkreślił w tej kwestii Gavin Gray, szef Misji MFW na Ukrainie.

Zauważył, że Fundusz „z zadowoleniem przyjmuje wznowienie obowiązków urzędników służby cywilnej w zakresie składania oświadczeń majątkowych”, w szczególności w zakresie dostępu publicznego. Według niego skuteczne wdrożenie systemu oświadczeń majątkowych jest „ważne dla dalszego budowania zaufania publicznego, a także ochrony środków publicznych, zwłaszcza na odbudowę i remonty”.

Jak podaje Ukrinform, Rada Najwyższa przyjęła 5 września ustawę o przywróceniu deklaracji elektronicznych w czasie stanu wojennego nr 9534. W przyjętej wersji dokumentu znalazł się zapis mówiący o zamknięciu rejestru oświadczeń na kolejny rok, z możliwością dobrowolnego złożenia przez zgłaszającego wniosku o udostępnienie swoich danych do publicznego dostępu. Norma ta wywołała niezadowolenie społeczne. Petycja do Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wzywająca do zawetowania tej ustawy, w rekordowym czasie zebrała wymaganą liczbę podpisów.

12 września prezydent Zełenski zawetował tę ustawę i przedstawił Radzie Najwyższej propozycje zmian do przyjętego dokumentu. 20 września Rada Najwyższa poparła jego propozycje, a 26 września przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk podpisał ustawę i przekazał ją głowie państwa do zatwierdzenia.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-