Polska wzywa Ukrainę do wycofania skargi z WTO w sprawie eksportu zbóż

Polska wzywa Ukrainę do wycofania skargi z WTO w sprawie eksportu zbóż

Ukrinform
Warszawa wzywa Kijów do wycofania skargi z Światowej Organizacji Handlu w sprawie eksportu ukraińskiego zboża, co stworzyłoby korzystny klimat do dalszych negocjacji w sprawie rozwiązania sytuacji kryzysowej.

Powiedział to polski minister rolnictwa Robert Telus na konferencji prasowej w Warszawie po internetowych negocjacjach ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim, relacjonuje korespondent Ukrinform.

Jak zauważył polski funkcjonariusz rządowy, rozmowę z Solskim rozpoczął od wezwania strony ukraińskiej do wycofania skargi również z WTO, aby „te negocjacje były owocne i na dobrym poziomie”.

Telus twierdzi, że skarga Ukrainy do WTO jest „bezpodstawna”. Podkreślił, że ukraiński minister oświadczył, że ewentualne wycofanie tej skargi będzie omawiał z Ministrem Gospodarki Ukrainy.

„Byłoby dobrze, bo jeśli chcemy rozmawiać i szukać długoterminowych rozwiązań, to ta drzazga jest zbędna. Dlatego też tę skargę należy wycofać” – podkreślił Telus.

Według niego zgodził się ze słowami ukraińskiego ministra o konieczności ograniczenia emocji po obu stronach, co umożliwi konstruktywne wypracowanie mechanizmów w kwestii eksportu ukraińskiego zboża na rynki krajów trzecich.

Jak informowaliśmy, w stosunkach Ukrainy z Polską trwa tzw. kryzys zbożowy. Od 16 września Polska jednostronnie, wbrew stanowisku Komisji Europejskiej, zablokowała na czas nieokreślony import ukraińskiego zboża (pszenica, kukurydza, słonecznik, rzepak) na rynek krajowy, utrzymując jednocześnie tranzyt tego zboża przez terytorium kraju.

Pierwszy wicepremier Ukrainy – Minister Gospodarki Julia Swyrydenko oświadczyła 18 września, że ​​zgodnie z porozumieniem w sprawie zasad i trybu rozstrzygania sporów porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu Ukraina złożyła żądania przeprowadzenia konsultacji ze Słowacją, Polską i Węgrami w ramach WTO.

Obecnie strony kontynuują poszukiwania rozwiązań kompromisowych, odpowiadających interesom wszystkich stron, w oparciu o przedstawiony przez Ukrainę plan działania.

Na czwartek 28 września planowane jest spotkanie platformy koordynacyjnej ds. eksportu ukraińskiego zboża w ramach Ukrainy, pięciu krajów sąsiadujących i innych państw członkowskich UE zainteresowanych rozwiązaniem problemu zbożowego.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-