UE nie przedłuży embargo na eksport ukraińskiego zboża

UE nie przedłuży embargo na eksport ukraińskiego zboża

Ukrinform
Unia Europejska nie rozszerzy tymczasowych ograniczeń w eksporcie ukraińskiego zboża na pięć sąsiadujących krajów.

O tym informuje strona internetowa Komisji Europejskiej, podaje Ukrinform.

„Komisja Europejska przeanalizowała dane dotyczące wpływu eksportu 4 kategorii produktów rolnych na rynek UE. Doszła do wniosku, że dzięki pracy Platformy Koordynacyjnej i zastosowanym od 2 maja 2023 r. środkom tymczasowym wyeliminowane zostały naruszenia na rynku w pięciu krajach UE graniczących z Ukrainą. Konstruktywne podejście wszystkich uczestników platformy pomogło rozwiązać konkretne problemy i zapewnić kontynuację, a nawet wzrost eksportu do krajów trzecich spoza UE. W rezultacie osiągnięto porozumienie, że obowiązujące środki wygasną dzisiaj” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie zauważa się, że Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni niezbędnych środków prawnych (np. wprowadzenia systemu pozwoleń na eksport), aby uniknąć niestabilności na rynku zbóż.

Jednocześnie od 16 września Ukraina zastosuje skuteczne środki prawne w celu kontroli eksportu 4 grup towarów, aby uniknąć naruszeń rynku w krajach sąsiednich. Kijów przedstawi plan działania podczas kolejnego spotkania Platformy Koordynacyjnej w poniedziałek 18 września.

Komisja Europejska i Ukraina będą monitorować sytuację.

Jednocześnie Komisja Europejska będzie powstrzymywała się od wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń, o ile Ukraina zapewni pełne funkcjonowanie i skuteczność wprowadzonych środków prawnych.

Jak informowaliśmy, w maju 2023 r. Komisja Europejska pod naciskiem tych krajów zakazała importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii. 5 czerwca zakaz został przedłużony do 15 września 2023 roku.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-