Ceny konsumpcyjne wzrosły w maju o 0,5% - podała Państwowa Służba Statystyczna

Ceny konsumpcyjne wzrosły w maju o 0,5% - podała Państwowa Służba Statystyczna

Ukrinform
W maju 2023 r. inflacja na rynku konsumenckim nieznacznie przyspieszyła – do 0,5% wobec 0,2% w kwietniu; od początku roku ceny wzrosły o 3,8%.

Poinformowała o tym Państwowa Służba Statystyczna, informuje Ukrinform.

"Inflacja na rynku konsumenckim w maju 2023 r. w porównaniu do kwietnia 2023 r. wyniosła 0,5%, od początku roku - 3,8%" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie w porównaniu z majem 2022 r. ceny konsumpcyjne wzrosły o 15,3%.

Według danych GUS ceny artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,9%. Najbardziej podrożały owoce i warzywa (odpowiednio +8,7% i +5,6%). Ponadto ceny mięsa i przetworów mięsnych, napojów bezalkoholowych, ryb i przetworów rybnych, serów oraz masła wzrosły o 1,7 - 0,2%. Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wzrosły o 1,2%, w tym wyrobów tytoniowych – o 1,3%, napojów alkoholowych – o 1,2%.

W tym samym czasie cena jaj spadła o 22,7%, ceny przetworów zbożowych, smalcu, ryżu, oleju słonecznikowego, cukru, makaronu i mleka spadły o 3,2 - 0,2%.

Odzież i obuwie staniały o 1,6%, w szczególności obuwie – o 1,9%, odzież – o 1,4%.

Wzrost cen w ochronie zdrowia o 0,8% wynikał przede wszystkim ze wzrostu cen produktów farmaceutycznych o 1,0%.

Ceny usług transportowych spadły o 1,1%, głównie za sprawą spadku cen paliw i smarów o 2,5%.

Jak informowaliśmy, inflacja konsumencka spadła do 17,9% rok do roku w kwietniu 2023 z 21,3% w marcu.

Według majowej prognozy NBU już w pierwszej połowie 2023 r. spodziewany jest gwałtowny spadek inflacji na Ukrainie, a do końca roku wyhamuje ona do 14,8%.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-