Dania utworzyła fundusz inwestycyjny dla Ukrainy o wartości 133 mln USD

Dania utworzyła fundusz inwestycyjny dla Ukrainy o wartości 133 mln USD

Ukrinform
Dania uruchomiła specjalny fundusz inwestycyjny dla Ukrainy na łączną kwotę 1 miliarda koron duńskich, czyli około 133 miliony dolarów.

Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, informuje Ukrinform.

Jak zaznaczono, uruchomienie programu społecznego zostało ogłoszone podczas Ukraińskiego Forum Inwestycyjnego w Kopenhadze.

„Dania jest jednym z liderów pomocy finansowej dla Ukrainy. Od początku inwazji na pełną skalę całkowite wsparcie militarne wyniosło 1,4 mld USD, a łączna pomoc humanitarna, w tym pomoc makrofinansowa – 212 mln USD. Rząd Ukrainy bardzo docenia wsparcie Danii, oczekuje pogłębienia współpracy dwustronnej i dalsze zaangażowanie duńskiego biznesu w projekty odbudowy Ukrainy. W ten sposób utworzony dla Ukrainy specjalny fundusz inwestycyjny będzie finansował projekty z wykorzystaniem najlepszych duńskich technologii i innowacyjnych rozwiązań i będzie dostępny zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego” – powiedziała minister gospodarki Julia Swyridenko.

Z kolei wiceminister gospodarki Ołeksandr Hryban zaznaczył, że podstawową współpracą między Ukrainą a Danią jest budowanie wzajemnie korzystnych relacji, gdy ukraińskie firmy nie tylko importują duńskie produkty, ale także lokują ich produkcję na Ukrainie.

Tym samym w ramach forum ogłoszono zatwierdzenie dofinansowania dwóch projektów pilotażowych z zakresu rolnictwa i przetwórstwa rolnego. Mówimy o poszkodowanych firmach z regionu południowego - Nibulon, który otrzyma pożyczkę w wysokości 25 mln euro, oraz Agrofusion - 15 mln euro. Pożyczki trafią także do firm rolniczych położonych w pobliżu linii frontu w Mikołajowie, które odbudują zniszczone zakłady produkcyjne, kupując sprzęt od duńskich eksporterów.

Według Hrybana duński fundusz będzie nie tylko dawał gwarancje finansowe, ale także bezpośrednio udzielał pożyczek, co stawia go na osobnym poziomie wśród instytucji finansowych, które otworzyły swoje programy dla Ukrainy. Duński rząd planuje również znaczne zwiększenie limitów i rozszerzenie programu pomocy finansowej dla Ukrainy.

Jak informowaliśmy, Ukraina wspólnie z UE omawiała problematyczne kwestie ukraińskiego przemysłu wydobywczego i możliwości przyciągnięcia inwestycji unijnych.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-