UE przedłużyła o rok bezcłowy handel z Ukrainą

UE przedłużyła o rok bezcłowy handel z Ukrainą

Ukrinform
W czwartek Rada UE zatwierdziła rozporządzenie w sprawie przedłużenia bezcłowego reżimu handlowego między UE a Ukrainą na kolejny rok.

O tym informuje strona internetowa Rady Europejskiej, informuje Ukrinform.

„Rada przyjęła dziś rozporządzenie, które przedłuża zawieszenie wszystkich ceł, kontyngentów i środków ochrony handlu w odniesieniu do ukraińskiego eksportu do UE na kolejny rok, do czerwca 2024 roku” – czytamy w oświadczeniu.

Jak podkreślono, przedłużając te środki, UE demonstruje niezłomne wsparcie polityczne i gospodarcze dla Ukrainy, która stoi w obliczu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji militarnej ze strony Rosji.

Zaznacza się, że działania te pomogą Ukrainie utrzymać stabilność stosunków handlowych z UE i wesprą gospodarkę w bardzo trudnych warunkach. Wraz z szerokim wsparciem wojskowym, finansowym i humanitarnym ma to kluczowe znaczenie dla pomocy Ukrainie w jej długoterminowej odbudowie.

„Niesprowokowana i nieuzasadniona agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie ma druzgocący wpływ na gospodarkę kraju. Przedłużone  autonomiczne środki handlowe wyraźnie wesprą Ukrainę, a jednocześnie dadzą UE możliwość ochrony rynku wewnętrznego przed znacznym wzrostem importu niektórych produktów rolnych” – powiedział szwedzki minister rozwoju międzynarodowego i handlu zagranicznego Johan Forsell.

Zapowiadane środki dotyczą owoców i warzyw w systemie cen wejściowych oraz nieprzetworzonych i przetworzonych produktów rolnych objętych ograniczeniami kontyngentowymi. Taryfy na towary przemysłowe przestały obowiązywać 1 stycznia 2023 r. na warunkach Układu Stowarzyszeniowego.

Przyjęte rozporządzenie musi zostać podpisane przez przedstawicieli Rady i Parlamentu Europejskiego oraz opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Wejdzie w życie 6 czerwca.

Prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Denys Szmyhal podziękowali Radzie Europejskiej za tę decyzję.

„Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejszą decyzję Rady UE o przedłużeniu o kolejny rok tymczasowej liberalizacji handlu produktami ukraińskimi. Całkowite zniesienie ceł i kontyngentów zostało przedłużone do czerwca 2024 r. W procesie naszego zbliżania się do UE taka tymczasowa liberalizacja powinna stać się trwała, bez żadnych wyjątków i ograniczeń. Jestem wdzięczny wszystkim członkom UE za ich wsparcie, które przybliża nas do członkostwa w UE” – napisał Zełenski na Twitterze.

Szmyhal podkreślił, że bezcłowy reżim handlowy z UE „pomoże ukraińskiemu biznesowi i ukraińskiej gospodarce w niezwykle trudnych warunkach wojennych”.

„Rada Europejska przedłużyła dziś „ekonomiczny ruch bezwizowy” z Ukrainą na kolejny rok. Oznacza to, że ukraiński biznes nie będzie płacił żadnych ceł, kontyngentów i taryf przy eksporcie towarów do UE co najmniej do czerwca 2024 r.

Jak informowaliśmy, w tym tygodniu Rada Ministrów UE ds. stosunków międzynarodowych rozpatrywała kwestie związane z polityką zagraniczną UE, z odpowiedzią na wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Obecnie rozważa się zewnętrzne aspekty handlu międzynarodowego.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-