Inflacja na Ukrainie spadła w kwietniu do 0,2 proc

Inflacja na Ukrainie spadła w kwietniu do 0,2 proc

Ukrinform
W kwietniu inflacja na rynku konsumenckim wyhamowała do 0,2% - z 1,5% w marcu; od początku roku ceny wzrosły o 3,2%.

Poinformowała o tym Państwowa Służba Statystyczna, informuje Ukrinform.

"Inflacja na rynku konsumenckim w kwietniu 2023 roku w porównaniu do marca 2023 roku wyniosła 0,2%, od początku roku - 3,2%" - czytamy w komunikacie.

Według opublikowanych danych roczna inflacja (kwiecień rok 2023 – kwiecień rok 2022) wyniosła sumarnie 17,9%.

Państwowa Służba Statystyczna zauważa, że ​​na rynku konsumenckim w kwietniu ceny artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4%. Najbardziej wzrosły ceny wieprzowiny (prawie o 7,4%). Ceny wołowiny, drobiu, fermentowanych produktów mlecznych, napojów bezalkoholowych, ryb i przetworów rybnych, pieczywa i warzyw wzrosły o 1,8-0,3%. W tym samym czasie cena jaj spadła o 8,7%, a ceny przetworów zbożowych, oleju słonecznikowego, owoców, ryżu, mleka i cukru o 1,9–0,3%.

Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wzrosły średnio o 1,0%, w szczególności wyrobów tytoniowych o 1,3%, napojów alkoholowych o 0,8%.

Wzrost cen w sektorze ochrony zdrowia prawie o 1,0% wynikał przede wszystkim ze wzrostu cen produkcji farmaceutycznej prawie o 1,2%.

Ceny usług transportowych spadły o 0,7% na skutek spadku cen paliw i smarów o 2,4%. W tym samym czasie ceny na kolejowe przewozy pasażerskie wzrosły o ponad 0,8%.

Jak informowaliśmy, według szacunków Ministerstwa Gospodarki stopa inflacji na koniec 2023 roku powinna wynieść maksimum 24%.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-