Narodowy Bank może obniżyć stopę dyskontową do 21% do końca roku

Narodowy Bank może obniżyć stopę dyskontową do 21% do końca roku

Ukrinform
Większość członków Komitetu Polityki Pieniężnej uważa, że ​​Narodowy Bank Ukrainy może obniżyć stopę dyskontową do 21% do końca 2023 roku.

Jak poinformował Ukrinform, służby prasowe Narodowego Banku Ukrainy poinformowały o tym na podstawie wyników dyskusji członków Komitetu Polityki Pieniężnej.

Zaznacza się, że większość uczestników dyskusji uważa, że ​​NBU może obniżyć stopę dyskontową do 21% do końca 2023 roku. W większości zgodzili się oni, że IV kwartał to optymalny czas na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp.

„Biorąc pod uwagę oczekiwaną pomoc międzynarodową, która zamknie deficyt obrotów bieżących, w 2024 roku NBU będzie mógł kontynuować obniżanie stopy dyskontowej, co jednak będzie raczej powolne. Według przytłaczającej większości członków KPP stopa dyskontowa na koniec przyszłego roku wyniesie 18%” – dodał NBU.

Jak informowaliśmy, Narodowy Bank Ukrainy podniósł stopę dyskontową do 10% w styczniu 2022 roku. Wraz z początkiem agresji militarnej stopa dyskontowa pozostała niezmieniona. Jednak już 3 czerwca 2022 roku stopa dyskontowa została podwyższona z 10 do 25%. 27 kwietnia Narodowy Bank zdecydował o utrzymaniu stopy dyskontowej na poziomie 25%.

Zaktualizowana prognoza makro NBU przewiduje, że cykl obniżek stóp dyskontowych rozpocznie się w IV kwartale 2023 roku.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-