W Narodowym Banku zakończono realizację projektu partnerskiej współpracy

W Narodowym Banku zakończono realizację projektu partnerskiej współpracy

Ukrinform
W Narodowym Banku Ukrainy zakończono realizację projektu twinningowego mającego na celu praktyczne wdrożenie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE.

W Narodowym Banku Ukrainy zakończono realizację projektu twinningowego mającego na celu praktyczne wdrożenie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE.

Jak poinformował Ukrinform, poinformowało o tym biuro prasowe NBU.

„Wdrożenie projektu twinningowego „Wzmocnienie zdolności instytucjonalnych i regulacyjnych Narodowego Banku Ukrainy w celu realizacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE” zostało zakończone w Narodowym Banku Ukrainy”, - czytamy w komunikacie.

Warto zauważyć, że na spotkaniu finałowym, które odbyło się w Krakowie, strony podsumowały i omówiły osiągnięcia w obszarach pięciu komponentów projektu. Po pierwsze, zaktualizowano podejście do regulacji i nadzoru bankowego. Jest to kolejny krok w kierunku wdrożenia zasad i podejść UE do krajowego ustawodawstwa bankowego.

Po drugie, dzięki współpracy z ekspertami europejskimi opracowano projekty koncepcji wprowadzenia płatności natychmiastowych oraz specyfikacji funkcjonalnej płatności natychmiastowych na Ukrainie.

Po trzecie, Narodowy Bank poprawił swoje zdolności w zakresie planowania strategicznego, zarządzania procesami i zarządzania wynikami.

Po czwarte, wzmożona została aktywność banku centralnego w zakresie integracji europejskiej, współpracy dwustronnej i wielostronnej z organizacjami międzynarodowymi, bankami centralnymi i instytucjami UE.

Dokonano również szczegółowej analizy warunków prawnych i technicznych niezbędnych do przystąpienia Ukrainy do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). W kontekście dalszej integracji europejskiej kierunek ten jest bardzo ważny, gdyż przyczyni się do pogłębienia integracji gospodarczej Ukrainy z UE.

Jak informowaliśmy, projekt rozpoczął się 1 października 2020 r. Realizuje go konsorcjum Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy przy wsparciu Unii Europejskiej. W realizację projektu zaangażowanych było ponad 60 ekspertów z krajów członkowskich UE, a mianowicie: Narodowy Bank Polski, Bank Litwy, Europejski Bank Centralny, banki centralne Belgii, Chorwacji, Grecji, Węgier, Holandii, Portugalii i Szwecji, Krajowe Izby Rozrachunkowe Polski i Węgier oraz ponad 100 ekspertów z Narodowego Banku Ukrainy. W trakcie całej realizacji projektu zrealizowano 85 misji eksperckich, trzy fora eksperckie, dwa seminaria oraz trzy wizyty specjalistów NBU u kolegów z banków centralnych Polski, Litwy i Węgier.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-