W ubiegłym roku przekazy pieniężne na Ukrainę sięgnęły 13 miliardów dolarów

W ubiegłym roku przekazy pieniężne na Ukrainę sięgnęły 13 miliardów dolarów

raport
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Według wstępnych danych Narodowego Banku Ukrainy, w ubiegłym roku z całego świata przelano na Ukrainę 13 miliardów dolarów, w tym przekazy pieniężne za pośrednictwem oficjalnych i nieoficjalnych kanałów.

Jak podał Ukrinform, służby prasowe NBU poinformowały o tym w Telegramie.

„W sumie w 2022 roku, według wstępnych danych, z całego świata przelano na Ukrainę równowartość 13 miliardów dolarów, w tym przelewy kanałami oficjalnymi: bankami, międzynarodowymi systemami przekazów pieniężnych, urzędami pocztowymi i nieoficjalnymi – przekazami pieniężnymi z rąk do rąk” – czytamy w komunikacie.

Narodowy Bank zauważa, że ​​w 2022 roku systemy przekazów pieniężnych były aktywnie wykorzystywane zarówno do przelewów na Ukrainie, jak i do otrzymywania przelewów z zagranicy.

W 2022 r. na Ukrainie funkcjonowało 37 systemów przekazów pieniężnych, z czego 28 stworzyli rezydenci, a 9 nierezydenci (cztery systemy z USA, dwa z Wielkiej Brytanii, po jednym z Gruzji i Kanady).

Tak więc wolumen transferów międzypaństwowych dokonanych za pośrednictwem systemów przekazów pieniężnych wyniósł 292,6 mld UAH (równowartość 8500,4 mln USD) w okresie od maja do grudnia 2022 r. (na początku inwazji na pełną skalę, w okresie od lutego do kwietnia 2022 r. działalności systemów przekazów pieniężnych została zawieszona). To o 51,1 mld hrywien, czyli o 21% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Liderem pod względem ilości przelewów w obrębie Ukrainy był system przekazów pieniężnych NovaPay (45,0% wszystkich przelewów wewnątrzkrajowych). Średnia kwota jednego przelewu na Ukrainie wyniosła 656 hrywien. Od maja do grudnia 2022 r. na Ukrainę przekazano ok. 2,15 mld dolarów za pomocą systemów przekazów pieniężnych (zarówno przez rezydentów, jak i nierezydentów). To mniej więcej tyle samo, co w tym samym okresie w 2021 roku.

Za pośrednictwem systemów przekazów pieniężnych najwięcej środków napłynęło na Ukrainę z Włoch (23%), Izraela (18%), USA (16%), Niemiec (7%) i Polski (4%). Średnia kwota jednego takiego przelewu zagranicznego na Ukrainę wynosiła 206 dolarów USA.

Liderami pod względem kwoty przelewów były następujące systemy przekazów pieniężnych: Western Union (organizacja płatnicza - rezydent USA) - 50% wszystkich przelewów, PrivatMoney (organizacja płatnicza - JSC CB "PrivatBank") - 20% wszystkich przelewów i MoneyGram (organizacja płatnicza - rezydent USA) – 17% wszystkich przelewów.

Narodowy Bank przypomina, że ​​większość systemów przekazów pieniężnych całkowicie lub częściowo anulowała opłaty za przelewy na Ukrainę jeszcze na początku wojny na pełną skalę. Nasi międzynarodowi partnerzy tak skutecznie wspierali Ukraińców i ich rodziny. Systemy transferu funduszy stały się również ważnym kanałem przekazywania pomocy humanitarnej Ukraińcom z wielu organizacji międzynarodowych.

Tradycyjnie około jedna czwarta wszystkich prywatnych przekazów pieniężnych na Ukrainę pochodziła z systemów przekazów pieniężnych wykorzystywanych w poprzednich latach.

Jak informowaliśmy, w stanie wojennym transfery z Ukrainy za granicę są zabronione.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-