Rezerwy walutowe Ukrainy na początku marca wynosiły 28,9 mld USD

Rezerwy walutowe Ukrainy na początku marca wynosiły 28,9 mld USD

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Według wstępnych danych na dzień 1 marca 2023 r. rezerwy międzynarodowe Ukrainy wynosiły 28,86 mld USD, co oznacza spadek o 3,5% w stosunku do lutego.

Jak donosi Ukrinform, poinformowało o tym biuro prasowe Narodowego Banku Ukrainy.

„Na dzień 1 marca 2023 r. rezerwy międzynarodowe Ukrainy, według wstępnych danych, wynosiły 28 864,6 mln USD” – czytamy w komunikacie.

Narodowy Bank wyjaśnia, że ​​rezerwy międzynarodowe zmniejszyły się w lutym o 3,5% w wyniku interwencji Narodowego Banku Ukrainy w celu sprzedaży waluty obcej na pokrycie różnicy między podażą a popytem na rynku walutowym Ukrainy, które zostały w dużej mierze zrekompensowane pożyczkami walutowymi otrzymanymi na rzecz rządu.

Ogólnie rzecz biorąc, w lutym 2023 r. dynamikę rezerw międzynarodowych determinowało kilka czynników.

Po pierwsze, Narodowy Bank prowadził operacje na rynku walutowym Ukrainy. W lutym 2023 r., według danych bilansowych, NBU sprzedał na rynku walutowym 2479,7 mln dolarów USA i odkupił do rezerw - 27,7 mln dolarów USA. W związku z tym sprzedaż netto waluty przez NBU w zeszłym miesiącu spadła o 609 mln USD w porównaniu ze styczniem 2023 r. - do 2452,0 mln dolarów USA. Spadek wolumenu interwencji walutowych NBU w porównaniu z poprzednim miesiącem wynika zarówno z ostatecznego wyczerpania się presji ze strony dodatkowych wydatków budżetowych na koniec 2022 r., jak i stabilizacji oczekiwań kursowych dzięki konsekwentnej polityce pieniężnej NBU oraz odrzucenie bezpośredniego finansowania deficytu budżetowego w 2023 r.

Po drugie, na rządowe rachunki walutowe w NBU wpłynęło 2395,8 mln USD. Z tej kwoty: 2065,4 mln dolarów USA otrzymano z Banku Światowego w szczególności 1246,9 mln dolarów USA – ze Stanów Zjednoczonych (za pośrednictwem Funduszu Powierniczego Banku Światowego) i 330,4 mln USD. USA - z lokowania obligacji walutowych krajowej pożyczki rządowej (OWDP).

Rząd Ukrainy zapłacił 570,4 mln dolarów za obsługę i spłatę długu państwowego w walutach obcych, z czego 354,0 mln dolarów USA – na obsługę i spłatę obligacji walutowych, 154,1 mln USD jest winny Bankowi Światowemu, reszta to dług innym międzynarodowym wierzycielom. Ponadto Ukraina wpłaciła 306,3 mln dolarów USA do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Po trzecie, w lutym w wyniku przeszacowania wartości instrumentów finansowych rezerwy spadły o 130,7 mln USD.

Jak informował Ukrinform, w styczniu 2023 r. rezerwy międzynarodowe Ukrainy wzrosły o 5% i na dzień 1 lutego wyniosły 29,92 mld USD.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-