Ukraina popiera przedłużenie „inicjatywy zbożowej” na czas nieokreślony – Jermak

Ukraina popiera przedłużenie „inicjatywy zbożowej” na czas nieokreślony – Jermak

zdjęcie
Ukrinform
Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak spotkał się z przedstawicielami ukraińskich i zagranicznych środków masowego przekazu.

Poinformował o tym portal głowy państwa, informuje Ukrinform.

W rozmowie z dziennikarzami brali również udział wiceszef KP Andrij Sybiga oraz Daria Herasimczuk, doradca pełnomocnika prezydenta ds. praw dziecka i rehabilitacji dzieci.

Jermak zaznaczył, że jedną z najważniejszych kwestii negocjacji podczas środowej wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa na Ukrainie była kontynuacja Black Sea Grain Initiative po 18 marca.

„Stanowisko Ukrainy pozostaje niezmienione. I to jest jeden z punktów formuły pokojowej przedstawionej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Opowiadamy się za kontynuacją „inicjatywy zbożowej” na czas nieokreślony. Ukraina ze swojej strony wypełnia wszystko, co uzgodniliśmy z ONZ i Turcją” – podkreślił.

Szef Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że wszyscy partnerzy Ukrainy doskonale o tym wiedzą. Poza tym prowadzona jest potężna praca z krajami afrykańskimi, pojawili się ambasadorowie naszej inicjatywy humanitarnej Ziarno z Ukrainy, wpływowi ludzie na kontynencie afrykańskim.

Jermak przypomniał też, że niedawno, po raz pierwszy w latach niepodległości, Ukrainę odwiedził minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej. Według niego ważne jest, aby Arabia Saudyjska wspierała suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. 23 lutego głosowała za rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie trwałego pokoju na Ukrainie, udziela pomocy humanitarnej naszemu krajowi i przyczyniła się do wyzwolenia jeńców wojennych.

Odnosząc się do prac w ONZ, Andrij Sybiga zaznaczył, że Ukraina aktywnie konsultuje się ze stałymi i niestałymi członkami Rady Bezpieczeństwa, aby uniemożliwić Rosji przewodnictwo nad nią od kwietnia br.

Jermak podkreślił, że niezwykle ważne jest znalezienie podejścia do każdego kraju na arenie międzynarodowej, a do tego konieczna jest systematyczna praca. W szczególności dotyczy to również tych państw, które nie przystąpiły jeszcze do sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.

Ponadto szef KP zwrócił uwagę na wagę kwestii bezpieczeństwa ekologicznego i odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej za przestępstwa przeciwko środowisku. Według niego trwają prace nad utworzeniem międzynarodowej platformy wokół punktu planu pokojowego Wołodymyra Zełenskiego, który dotyczy bezpieczeństwa ekologicznego.

„Świat nie wie o zniszczeniach i katastrofach spowodowanych przez Rosjan podczas tej wojny, ale musi się dowiedzieć” – podkreślił Jermak.

Z kolei Daria Herasimczuk zauważyła, że ​​wszystko, co Rosjanie popełnili na ukraińskich dzieciach, to nie tylko zbrodnie przeciwko ludzkości i światu, nie tylko zbrodnie wojenne, ale ludobójstwo.

„Ukraina nie jest pierwszym krajem, z którego porywane są dzieci w czasie wojny. Ale świat nigdy nie widział tak ogromnej zbrodni” – stwierdziła.

Zdaniem Darii Herasimczuk powrót ukraińskich dzieci z Rosji to niezwykle złożony proces, w który zaangażowanych jest wiele różnych osób i organizacji.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-