MFW poinformowało o pomyślnych negocjacjach z Ukrainą w sprawie Programu Monitorującego

MFW poinformowało o pomyślnych negocjacjach z Ukrainą w sprawie Programu Monitorującego

Ukrinform
Misja MFW i przedstawiciele władz ukraińskich osiągnęli porozumienia na poziomie eksperckim w sprawie rewizji Programu Monitorującego z udziałem Rady Dyrektorów.

O tym czytamy w oficjalnym komunikacie fundacji, opublikowanym w piątek, informuje Ukrinform.

„Osiągnięte porozumienia, które wciąż muszą zostać zatwierdzone przez kierownictwo MFW, torują drogę do rozpoczęcia negocjacji w sprawie pełnego programu przy wsparciu MFW” – czytamy w komunikacie.

MFW ocenił, że wdrażanie przez Ukrainę obecnego Programu Monitorującego przebiegło pomyślnie i wykazało „wysokie wyniki”.

„Osiągnięto wszystkie ilościowe i orientacyjne wskaźniki docelowe, a także wszystkie ustanowione wskaźniki strukturalne dla sektorów budżetowo-podatkowego i finansowego oraz sprawowania rządów” — odnotował Fundusz.

Jednocześnie wskazuje się, że w 2022 roku gospodarka Ukrainy skurczyła się o 30%, co stało się mniej dramatyczne niż wcześniej oczekiwano, a inflacja zaczęła zwalniać. Jednocześnie pogorszyła się prognoza krótkoterminowa, m.in. z powodu ataków na infrastrukturę krytyczną.

„Jednak gospodarka dostosowuje się i oczekuje się stopniowego ożywienia gospodarczego w bieżącym roku” – zauważono w Funduszu.

Według szacunków MFW polityka fiskalna i budżetowa Ukrainy w 2023 roku powinna uwzględniać konieczność zwiększenia wydatków. „Priorytetem pozostaje zwiększenie dochodów podatkowych, m.in. poprzez usprawnienie administracji skarbowej i przywrócenie polityki podatkowej do stanu sprzed wojny” – czytamy w dokumencie.

Ponadto Ukraina stanęła przed trudnym zadaniem stworzenia przestrzeni fiskalnej dla powojennej odbudowy i stworzenia silniejszego systemu ochrony socjalnej.

MFW podkreślił kluczowe znaczenie dalszego znaczącego wsparcia zewnętrznego dla Ukrainy w 2023 roku. Jednocześnie zaleca się władzom ukraińskim kontynuowanie działań w zakresie emisji papierów wartościowych na krajowym rynku dłużnym w celu zapewnienia stabilnej struktury finansowania i wyeliminowania uzależnienia od finansowania  emisyjnego.

Fundusz zaznaczył, że kolejny pełnoprawny program przy wsparciu MFW znacząco wspomoże wysiłki rządu Ukrainy na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej. W tym kontekście zwraca się uwagę na konieczność przyspieszenia reform w celu poprawy produktywności i konkurencyjności sektora prywatnego.

„Ukraińskie władze czynią postępy we wdrażaniu reform mających na celu wzmocnienie rządów, walkę z korupcją i zapewnienie rządów prawa, a także tworzenie podstaw dla powojennego wzrostu, chociaż te obszary wciąż wymagają znaczących reform” – dodano w dokumencie.

Jednocześnie zaznacza się, że sektor publiczny będzie odgrywał ważną rolę w procesie odbudowy Ukrainy, a kluczowe znaczenie będą miały działania na rzecz zwiększenia efektywności i przejrzystości finansów publicznych i zarządzania nimi.

Jak informowaliśmy, misja MFW spotkała się z przewodniczącym NBU Andrijem Pysznym i ministrem finansów Serhijem Marczenką, a także innymi wysokimi urzędnikami.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-