UE znalazła sposób na przekazanie Ukrainie przejętych aktywów rosyjskiego banku centralnego — Bloomberg

UE znalazła sposób na przekazanie Ukrainie przejętych aktywów rosyjskiego banku centralnego — Bloomberg

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Służba prawna Rady Unii Europejskiej poinformowała państwa członkowskie UE, że blok ma prawne możliwości do czasowego wykorzystania co najmniej 33,8 mld euro aktywów rosyjskiego banku centralnego w celu sfinansowania odbudowy Ukrainy.

Poinformował o tym Bloomberg, informuje Ukrinform.

Jak zaznaczono, służby prawne Rady UE poinformowały dyplomatów krajów bloku, że taki plan jest prawnie wykonalny, jeżeli majątek nie zostanie wywłaszczony i zostaną spełnione określone warunki, w szczególności, że kwota główna i odsetki zostaną w przyszłości zwrócone rosji, jak również znana jest ostateczna data wykorzystania tych pieniędzy.

Powiedziano, że rozważane jest obecnie połączenie aktywów na szczeblu unijnym lub międzynarodowym w celu generowania zysków, które mogłyby zostać wykorzystane do sfinansowania odbudowy Ukrainy, która według szacunków Banku Światowego może kosztować co najmniej 350 miliardów dolarów.

Jak informowaliśmy, Unia Europejska zamroziła rosyjskie aktywa o wartości 68 mld euro.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że UE zrobiła wiele, by zamrozić rosyjskie aktywa i ograniczyć ich wykorzystanie w finansowaniu rosyjskiej „maszyny wojennej”, ale możliwość ich konfiskaty i skierowania na odbudowę Ukrainy trzeba rozpracować od strony prawnej. Jej zdaniem celem UE jest nie tylko zamrożenie, ale także przejęcie rosyjskich aktywów.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-