Odbyło się pierwsze spotkanie finansowe

Odbyło się pierwsze spotkanie finansowe "Ramstein" - Szmyhal

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W piątek odbyło się pierwsze spotkanie platformy koordynacji finansowej darczyńców z udziałem ministrów krajów partnerskich, tzw. finansowy „Ramstein”, którego powołanie zostało zainicjowane przez Prezydenta Ukrainy.

Jak donosi Ukrinform, premier Denys Szmyhal poinformował o tym w Telegramie.

Zaznaczył, że podczas otwarcia posiedzenia Komitetu Kierowniczego platformy ogłoszono kluczowe zadania.

„Zapewnienie przewidywalnego, rytmicznego wsparcia budżetowego w 2023 r. Mamy 18 miliardów euro z UE i prawie 10 miliardów dolarów z USA. Spodziewamy się sfinansować różnicę w deficycie z pomocą MFW” – napisał Szmyhal.

Szef gabinetu dodał, że ważne jest zaplanowanie i zapewnienie rozpoczęcia odbudowy Ukrainy. W tym celu rząd określił cztery priorytety: przywrócenie pracy systemu energetycznego, całkowite  rozminowanie, budownictwo mieszkaniowe, infrastruktura krytyczna i społeczna.

Szmyhal podkreślił również znaczenie koordynacji instrumentów finansowych wspierających gospodarkę i sektor prywatny (ubezpieczenie od ryzyka wojny, partnerstwo publiczno-prywatne, pomoc w finansowaniu projektów wspierających mały biznes).

Premier podziękował partnerom za wsparcie Ukrainy i pomoc w znalezieniu nowych skutecznych form współpracy z naszym krajem.

Z kolei minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko, który jest współprzewodniczącym platformy, zaznaczył, że pomoże ona znaleźć nowe rozwiązania w zakresie wsparcia finansowego i wejść na nowy poziom współpracy.

Poinformowało o tym służby prasowe Ministerstwa Finansów po wynikach spotkania.

„Wojna spowodowała zmniejszenie dochodów budżetu państwa Ukrainy z powodu znacznego wzrostu wydatków na potrzeby obronne i humanitarne, a także zmniejszenie wpływów podatkowych. Dzięki wsparciu międzynarodowych partnerów udało nam się skonsolidować na

koniec 2022 roku około 31 miliardów dolarów, co pozwoliło sfinansować ponad połowę deficytu” – powiedział Marczenko.

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że deficyt budżetu państwa na 2023 rok wynosi 38 mld dolarów. USA. Rząd Ukrainy podjął działania, które pomogą zredukować miesięczny deficyt do 3-3,5 mld USD w 2023 r., co jest również ogromną kwotą, biorąc pod uwagę stale rosnące potrzeby finansowe. Unijna pomoc makro finansowa w wysokości 18 mld euro i 9,9 mld dolarów dofinansowania z USA jest potężnym wsparciem. Jednak mimo starań partnerów deficyt utrzymuje się na poziomie około 10 mld dolarów.

Jak informowaliśmy, Denys Szmyhal stwierdził, że kraje G7 stworzyły platformę do koordynowania finansowania prac odbudowy i reform na Ukrainie oraz, że pierwsze spotkanie sekretariatu spodziewane jest w tym tygodniu. Kraje UE i G7, MFW, EBI, EBOR, OECD i inne międzynarodowe organizacje finansowe będą współpracować w formacie finansowego „Ramsteina”.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-