Dotychczasowe zniszczenia ukraińskiej infrastruktury spowodowane rosyjską agresją wynoszą prawie 138 miliardów USD – KSE

Dotychczasowe zniszczenia ukraińskiej infrastruktury spowodowane rosyjską agresją wynoszą prawie 138 miliardów USD – KSE

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Według stanu na grudzień 2022 roku ukraińska infrastruktura poniosła w wyniku wojny bezpośrednie straty w wysokości 137,8 mld dolarów USA. Od listopada kwota ta wzrosła o prawie 2 mld dolarów.

Jak donosi Ukrinform, takie dane zostały upublicznione przez Kijowską Szkołę Ekonomiczną (KSE) w ramach projektu „Rosja zapłaci”.

„Według stanu na grudzień 2022 roku łączna kwota bezpośrednich udokumentowanych szkód wyrządzonych infrastrukturze Ukrainy w wyniku inwazji na pełną skalę rozpoczętej przez Rosję 24 lutego 2022 roku szacowana jest na 137,8 miliardów dolarów (po kosztach odtworzenia)” – czytamy w raporcie.

Eksperci zwracają uwagę, że w porównaniu do wyliczeń z listopada 2022 r. łączna kwota strat wzrosła o prawie 2 mld dolarów. Największy wzrost strat wiąże się ze wzrostem strat z tytułu zniszczeń zasobów mieszkaniowych, placówek oświatowych oraz obiektów kultury, religii i sportu.

W szczególności szkody spowodowane zniszczeniem zasobów mieszkaniowych szacuje się na 54 miliardy dolarów. (+1,5 mld USD w grudniu). W ciągu dziesięciu miesięcy wojny uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo łącznie 149 300 budynków mieszkalnych, w tym 131 400 domów prywatnych, 17 500 budynków wielomieszkaniowych i 280 akademików.

Infrastruktura, ze stratami w wysokości 35,6 miliardów dolarów, straty przemysłu i przedsiębiorstw - 13 miliardów dolarów, pozostają obszarami najbardziej dotkniętymi wojną.

O 400 mln dolarów wzrosła w grudniu suma odszkodowań za zniszczenia placówek oświatowych i wynosi 8,6 mld dolarów. W wyniku działań wojennych uszkodzonych lub zniszczonych zostało już ponad 3000 placówek oświatowych, w tym 1400 szkół średnich, 865 przedszkoli i 505 szkół wyższych.

O kolejne 100 milionów dolarów wzrosły szkody wyrządzone instytucjom kulturalnym, sportowym i religijnym w wyniku wojny. Obecnie szacuje się je na 2,2 miliarda dolarów. Według wyników z grudnia 2022 r. takich

obiektów jest 1327: 907 kulturalnych, 168 sportowych, 157 turystycznych, 95 sakralnych.

Jak informowaliśmy, łączna kwota szkód wyrządzonych środowisku w wyniku rosyjskiej inwazji to już ponad 1,5 bln hrywien.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-