Rząd rozważa cztery źródła finansowania odbudowy Ukrainy - Szmyhal

Rząd rozważa cztery źródła finansowania odbudowy Ukrainy - Szmyhal

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Gabinet Ministrów planuje rozpocząć w 2023 r. gruntowną odbudowę uszkodzonego i zniszczonego mienia kosztem środków budżetowych, środków od międzynarodowych partnerów i darczyńców oraz skonfiskowanego majątku rosyjskiego.

Poinformował o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal na posiedzeniu rządu 10 stycznia, informuje Ukrinform.

"Rok 2023 będzie nie tylko rokiem zwycięstwa Ukrainy, ale także rokiem, w którym rozpocznie się wielka odbudowa. Skala tych zniszczeń jest kolosalna. Mówimy o setkach miliardów dolarów strat. W związku z tym, program odbudowy Ukrainy będzie największym projektem odbudowy od czasów drugiej wojny światowej. Zidentyfikowaliśmy już 4 kluczowe źródła jego finansowania” – powiedział Szmyhal.

Według niego skonfiskowane rosyjskie fundusze zostaną wykorzystane w pierwszej kolejności. Rząd przekazał już 17 mld UAH skonfiskowanych środków z rosyjskich banków do budżetowego Funduszu Likwidacji Skutków Agresji Zbrojnej.

Drugim źródłem finansowania są pieniądze bezpośrednio z budżetu państwa. W tym roku 35,5 mld hrywien trafi także do Funduszu Likwidacji Skutków Agresji Zbrojnej, wypłacając część z zysków NBU.

Trzecim źródłem są środki partnerów międzynarodowych. Są już pierwsze kroki w tym kierunku. Stany Zjednoczone zdecydowały się przeznaczyć na odbudowę Ukrainy 1,4 mld USD, czyli ponad 56 mld UAH; pieniądze powinny wkrótce nadejść.

Czwartym źródłem są środki darczyńców z całego świata, gromadzone na platformie United24. Inicjatorem powstania platformy był prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wideo: kanał telegramowy premiera Denysa Szmyhala

Premier przypomniał, że na dzień dzisiejszy łączna kwota do odbudowy ze znanych nam już źródeł wynosi około 110 mld hrywien.

Jak poinformował Ukraina, jeśli partnerzy międzynarodowi przekażą Ukrainie 15-17 miliardów dolarów, wszystkie zniszczone mieszkania i ważna infrastruktura krytyczna mogą zostać odbudowane w ciągu roku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-