NBU planuje kontynuować ścisłą politykę pieniężną

NBU planuje kontynuować ścisłą politykę pieniężną

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Aby utrzymać stabilność makrofinansową, Narodowy Bank przez długi czas będzie nadal prowadził stosunkowo restrykcyjną politykę pieniężną.

Według Ukrinformu poinformowała o tym służba prasowa Narodowego Banku Ukrainy po dyskusji członków Komitetu Polityki Pieniężnej (KPP) Narodowego Banku na temat poziomu stopy dyskontowej.

„Wszyscy członkowie KPP byli zgodni, że w celu utrzymania stabilności makrofinansowej NBU przez długi czas będzie prowadził stosunkowo restrykcyjną politykę monetarną” – czytamy w raporcie.

Uczestnicy dyskusji uważają, że wstępna prognoza stopy dyskontowej, czyli jej utrzymanie na poziomie 25% do połowy 2024 roku, jest generalnie uzasadniona w kontekście „wojny na wyniszczenie”. Umiarkowanie napięte warunki monetarne będą prawdopodobnie ważne zarówno podczas aktywnych działań wojennych, jak i we wczesnych stadiach powojennego ożywienia, aby zapewnić trwałe spowolnienie inflacji i odpowiednią podstawę dla dalszego tańszego kredytu i szybkiego ożywienia gospodarczego.

W tym samym czasie pojawiły się również alternatywne poglądy dotyczące czasu i charakteru przyszłego cyklu luzowania. Tak więc dwóch członków KPP zasugerowało, że cykl ten może być raczej powolny ze względu na jeszcze dłuższe przedłużanie się wojny, co negatywnie wpłynie na oczekiwania biznesu i ludności. Jednocześnie inny uczestnik dyskusji zwrócił uwagę, że zapowiadane wielkości pomocy międzynarodowej na tle dotychczasowych sukcesów Sił Zbrojnych Ukrainy dają podstawy, by mówić więcej o obniżeniu stopy dyskontowej, niż sugerowała prognoza. Znaczący napływ walut obcych może znacznie uprościć zadania NBU w zakresie zapewnienia stabilności kursu walutowego i kontroli procesów inflacyjnych.

Wszyscy członkowie KPP zgodzili się, że ze względu na bardzo wysoki poziom niepewności istnieje szeroki, ale przesunięty w górę zakres potencjalnych ścieżek stóp dyskontowych. Zakończenie wojny i realizacja szeroko zakrojonego planu naprawczego Ukrainy rzeczywiście przyczynią się do szybkiego złagodzenia polityki pieniężnej. Jednak w ostatnich miesiącach wzrosła niepewność związana z czasem i

charakterem wojny, a bilans ryzyka w horyzoncie polityki pieniężnej przesunął się w górę. Dlatego w przypadku materializacji ryzyka NBU powinien być gotowy do wprowadzenia ostrzejszych warunków monetarnych niż obecnie zakładane w scenariuszu bazowym.

Jak informował Ukrinform, Narodowy Bank Ukrainy w styczniu 2022 r. podniósł stopę dyskontową do 10%. Wraz z nadejściem agresji wojskowej stopa dyskontowa pozostała stała. Jednak już 3 czerwca 2022 r. stopa dyskontowa została podwyższona z 10% do 25%.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-