MFW spodziewa się stabilizacji PKB Ukrainy już w przyszłym roku, jeśli wojna się nie przedłuży

MFW spodziewa się stabilizacji PKB Ukrainy już w przyszłym roku, jeśli wojna się nie przedłuży

raport
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

MFW opublikował szacunki sytuacji gospodarczej na Ukrainie w czasie wojny, a także prognozy na kolejne lata, odnotowując pozytywne tendencje w gospodarce już w przyszłym roku, jeśli aktywność bojowa zmniejszy się, a finansowanie zewnętrzne będzie przebiegać zgodnie z planem.

Mówi o tym raport Funduszu na temat Ukrainy, opublikowany na oficjalnej stronie internetowej MFW, informuje Ukrinform.

„Według wstępnych danych wzrost PKB w II kwartale 2022 r. obniżył się o 37,2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku” – czytamy w analizie.

Wraz z przeniesieniem walk na regiony wschodnie i południowe, aktywność gospodarcza w strefach niezwiązanych z walką zaczęła się stabilizować, zwłaszcza w obwodzie kijowskim, który wypracowywał  jedną trzecią przedwojennego PKB kraju. Jednak konsumpcja społeczna  i inwestycje pozostają kruche z powodu spadku siły nabywczej konsumentów.

„Oczekuje się, że do końca roku PKB obniży się o około 35% - na tym samym poziomie, co w kwietniowej prognozie World Economic Outlook” – podano w Funduszu.

Jednocześnie podkreśla się, że wojna trwa dłużej niż oczekiwano, ale z drugiej strony następuje powrót do aktywności gospodarczej na Ukrainie. Jednocześnie trwające zakłócenia dostaw związane z wojną, a także presja wysokich światowych cen energii i dewaluacja hrywny spowodowały wzrost inflacji zasadniczej do 23,8% rocznie w sierpniu. Przewiduje się, że do końca 2022 r. inflacja zasadnicza osiągnie 30%.

MFW odnotowuje wzrost presji na hrywnę i rezerwy walutowe Ukrainy, które uległy zmniejszeniu po zmianie kursu walutowego, a także otrzymanie znaczących wpływów zewnętrznych. Przed deprecjacją hrywny w czerwcu różnica między oficjalną wartością waluty krajowej a sprzedażą nielegalną wynosiła 25%, co wymagało stałych interwencji finansowych ze strony NBU – do 4 mld USD miesięcznie. Jednak pomimo sprzedaży waluty przez NBU, na dzień 23 września rezerwy zagraniczne brutto wyniosły 24,3 mld USD w porównaniu z 30,9 mld USD na koniec 2021 r., dzięki znaczącym transzom finansowania zewnętrznego.

Dodatkowo na sytuację mają wpływ problemy z eksportem z Ukrainy oraz wzrost popytu na walutę w związku z ciągłymi potrzebami importowymi, a także odpływ migrantów i oczekiwania dewaluacji.

MFW przewidział podstawowe wskaźniki koniunktury na bieżący i kolejne lata, pod warunkiem, że aktywność działań wojennych zmniejszy się, a finansowanie zewnętrzne będzie nadal napływać na Ukrainę, także w 2024 roku.

Oczekuje się zatem, że w 2023 r. PKB Ukrainy przywróci dodatni wzrost i osiągnie poziom 3,5% (wobec oczekiwanego minus 35% na koniec br.). Dług publiczny w tym roku wzrośnie do 87,8% PKB, w 2023 roku ma się stopniowo zmniejszać do 87,5%. Potrzeby finansowe brutto w 2022 r. wyniosą 29,7%, w 2023 r. spadną do 21,5%.

Jak podawał Ukrinform, w październiku prezydent Ukrainy wezwał społeczność międzynarodową do stworzenia nowego formatu wsparcia finansowego dla Ukrainy, podobnego do tego, który został zwołany w Ramstein dla pomocy obronnej. Zaznaczył też, że rozmawiał z szefem MFW o potrzebie stworzenia stałej grupy roboczej, która zajmowałaby się wsparciem finansowym Ukrainy i szybko pracowała na poziomie międzynarodowych donatorów i krajów przystępujących do tej pomocy.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-