MFW przewiduje, że do końca roku Ukraina osiągnie „minus” 35% PKB

MFW przewiduje, że do końca roku Ukraina osiągnie „minus” 35% PKB

raport
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że do końca 2022 r. poziom realnego PKB Ukrainy spadnie do minus 35% w kontekście utraty zasobów ludzkich, zniszczenia infrastruktury i gospodarki narodowej jako całości w kontekście rozpętanej wojny przez rosję.

Tak wynika z najnowszej prognozy Perspektywy światowej gospodarki (WEO), którą Ukrinform otrzymał do swojej dyspozycji.

Tabela WEO ze wskaźnikami dla gospodarek europejskich wskazuje, że wzrost gospodarczy Ukrainy spadnie z 3,4% PKB w ubiegłym roku do minus 35,0% na koniec 2022 roku.

Jednocześnie MFW przewidywał, że indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych na Ukrainie do końca 2022 r. wzrośnie z 9,4 do 20,6. Inne prognozy na rok bieżący i następne dane nie są publikowane.

„Wojna doprowadziła do wysiedlenia milionów ludzi, a także znacznych strat ludzkich i szkód w kapitale fizycznym na Ukrainie” – zauważył Fundusz.

Jak wyjaśnił korespondentowi naszej agencji w MFW, takie tendencje gospodarcze są typowe dla krajów ogarniętych wojną. Tego doświadczyły Jemen, Syria, Liban i inne kraje. A tempo dalszego wzrostu gospodarczego będzie zależało od czasu trwania wojny, konsekwencji dla gospodarki narodowej i polityki, jaką rząd będzie wprowadzał w czasie działań wojennych i po ich zakończeniu, a także od poziomu wsparcia międzynarodowego.

Należy zauważyć, że wojna rosji na Ukrainie nadal ma negatywny wpływ na poziom regionalny i międzynarodowy. Oprócz sankcji nałożonych przez Zachód, aby zmusić rosję do zaprzestania działań wojennych, w sierpniu 2022 r. UE nałożyła embargo na import węgla – czytamy w dokumencie. Przewiduje się, że od końca 2022 roku zostanie ogłoszony zakaz importu rosyjskiej ropy drogą morską. Zmniejszyła się również podaż rosyjskiego gazu rurociągowego do Europy.

„Wojna ma poważne reperkusje gospodarcze w Europie, z wyższymi cenami energii, słabym zaufaniem konsumentów i spowolnieniem

produkcji z powodu ciągłych zakłóceń w łańcuchach dostaw i rosnących kosztów produkcji” – czytamy w raporcie.

Ponadto wskazuje się na globalne konsekwencje rosyjskiej agresji, w szczególności na światowym rynku żywności. „Pomimo niedawnego porozumienia w sprawie eksportu zboża przez Morze Czarne światowe ceny żywności pozostają wysokie, ale oczekuje się, że nieco spadną” – zauważył Fundusz.

Jak podawał Ukrinform, Ministerstwo Gospodarki Ukrainy podało w zeszłym tygodniu, że według wyników za trzy kwartały 2022 r. spadek PKB na Ukrainie szacowany jest na 30%.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-