Plan Marshalla dla Ukrainy powinien zadziałać jak najszybciej - eksperci

Plan Marshalla dla Ukrainy powinien zadziałać jak najszybciej - eksperci

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Zachodni partnerzy powinni już teraz zacząć opracowywać konkretne plany powojennej odbudowy Ukrainy, równolegle z pomocą w pokonaniu wroga na polu bitwy. Thomas Kleine-Brockhoff, wiceprezes i dyrektor wykonawczy German Marshall Fund.

Thomas Kleine-Brockhoff, przedstawił opinie eksperckie w tej sprawie uczestnikom Warsaw Security Forum, donosi korespondent Ukrinformu.

„Wojna się skończy i będziemy potrzebować planu: planu odbudowy Ukrainy i planu pomocy Ukrainie w odbudowie” – stwierdził Kleine-Brockhoff.

Podkreślił, że trzeba zacząć o tym myśleć już teraz, bo „można wygrać wojnę i stracić pokój”.

Wiceprezes German Marshall Fund przypomniał, że w lipcu w Lugano w Szwajcarii, gdzie odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja na temat odbudowy Ukrainy, Kijów przedstawił swój narodowy plan, ale zachodni donatorzy takiego planu nie przedstawili. Na konferencji eksperckiej, która ma się odbyć 25 października w Berlinie, nie oczekuje się żadnych konkretów.

Podczas gdy rządy myślą, eksperci przygotowali kompleksowy plan dla Ukrainy. Kleine-Brockhoff zachęca przywódców krajów, które będą zaangażowane w ten proces, do dokładnego przestudiowania propozycji – „nowoczesnego planu Marshalla dla Ukrainy”.

Eksperci widzą główne wyzwanie w koordynacji darczyńców. Silne przywództwo dla tak ogromnej skali zadań może przejąć G7, która powinna stać się „kotwicą instytucjonalną”.

Szacując kwotę potrzebną na odbudowę, która nie jest jeszcze znana, ale może sięgać kilkuset miliardów dolarów, Kleine-Brockhoff podkreślił: „to nie jest coś nieosiągalnego, to jest realistyczne”.

Najważniejszym narzędziem są dotacje, twierdzą eksperci. Powinny być dostarczane wcześnie, być elastyczne i nie obciążać zobowiązań dłużnych Ukrainy.

Ważne, podkreślił Kleine-Brockhoff, jest zadanie uatrakcyjnienia Ukrainy dla inwestorów, ponieważ żaden rząd nie będzie w stanie odbudować tak ogromnego państwa.

Ważnym aspektem są rosyjskie aktywa. Fundusz Marshalla nie przewiduje, że „zamrożone” aktywa Federacji Rosyjskiej będą mogły być wykorzystane w krótkim okresie, ponieważ „zamrożenie” nie oznacza konfiskaty. Możesz jednak wykorzystać te aktywa do opracowywania produktów finansowych, w szczególności do otrzymywania odsetek, spłacania reparacji i tym podobnych.

Fundacja ma nosić imię sekretarza stanu USA George'a C. Marshalla, który w 1947 roku zaproponował „Program odbudowy Europy” po II wojnie światowej. Ale plany powojennej odbudowy Niemiec zaczęto rozważać już w 1942 roku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-