Na Ukrainie wprowadzono „celny ruch bezwizowy” – ładunki są już przewożone w obie strony

Na Ukrainie wprowadzono „celny ruch bezwizowy” – ładunki są już przewożone w obie strony

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W sobotę 1 października weszły w życie na Ukrainie postanowienia Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej (NCTS).

Według Ukrinformu poinformowało o tym Ministerstwo Finansów.

„Wczoraj 1 października weszły w życie postanowienia Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej dla Ukrainy, a możliwość międzynarodowego przepływu towarów z 35 innymi krajami uczestniczącymi w ramach jednego dokumentu tranzytowego otworzyła się dla biznesu. Dziś w naszym kraju został wprowadzony tzw. celny ruch bezwizowy” – głosi komunikat.

Odnotowano, że pierwsza deklaracja tranzytowa w ramach ruchu bezwizowego została wczoraj wysłana z Niemiec na Ukrainę. Funkcjonariusze celni już widzą to w elektronicznym systemie tranzytowym NCTS i czekają na przybycie ciężarówki.

Ukraina wydała również pierwszą deklarację tranzytową na wyjazd z kraju. Obecnie system oczekuje na przybycie towaru do urzędu celnego wyjścia oraz inne zgłoszenia, zgodnie z którymi towar zostanie objęty wspólną procedurą tranzytową i dostarczony do urzędów celnych przeznaczenia na terytorium krajów uczestniczących w Konwencji.

Ministerstwo Finansów przypomniało, że zgodnie z zasadą „bezwizowego ruchu celnego” na dostawę towarów z jednego kraju do drugiego składany jest jednolity dokument tranzytowy: z urzędu celnego wyjścia do urzędu celnego przeznaczenia. Przyspiesza to przejście formalności celnych na granicy i zmniejsza związane z tym koszty dla firm.

Jak informowaliśmy, 31 sierpnia Ukraina przekazała stronie europejskiej dokumenty niezbędne do przystąpienia do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej (NCTS) oraz Konwencji o ułatwieniu formalności w obrocie towarami.

„Bezwizowy ruch celny” to szybki przepływ towarów między krajami regionu europejskiego, mniej biurokracji w urzędzie celnym, mniej możliwości nadużyć, wymiana danych z sąsiednimi organami celnymi

praktycznie w czasie rzeczywistym. Jest to jeden z kluczowych obszarów budowania dogodnych i przejrzystych systemów celniczych w Ukrainie.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-