„Korytarze solidarności” UE-Ukraina pozwoliły na eksport ponad 10 mln ton zboża – Michel

„Korytarze solidarności” UE-Ukraina pozwoliły na eksport ponad 10 mln ton zboża – Michel

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

„Korytarze solidarności” między Ukrainą a UE oraz Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa pod auspicjami ONZ pozwoliły częściowo złagodzić dotkliwość światowego kryzysu żywnościowego i dostarczyć ukraińskie zboże do najbardziej potrzebujących go krajów Afryki, Azji i Bliskiego  Wschodu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział to w Nowym Jorku podczas swojego wystąpienia na Światowym Szczycie Bezpieczeństwa Żywnościowego w kontekście Zgromadzenia Ogólnego ONZ, donosi korespondent Ukrinformu.

„Dostawa zboża z Ukrainy była jednym z naszych głównych priorytetów. Nasze „korytarze solidarności” UE-Ukraina dostarczyły ponad 10 milionów ton żywności. To i sponsorowana przez ONZ inicjatywa zbożowa na Morzu Czarnym naprawdę pozwoliła zmienić sytuację. Chodzi o dostarczanie żywności do krajów, które jej najbardziej potrzebują, o stabilizację rynków. Wbrew rosyjskiej dezinformacji ta żywność trafia do Afryki, na Bliski Wschód i do Azji” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Zaznaczył, że obecny kryzys wykracza daleko poza problem czysto żywnościowy - jest rodzajem „burzy doskonałej”, łączącej wyzwania w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, energetycznego i gospodarczego.

„Bezpieczeństwo żywnościowe jest dziś głównym globalnym wyzwaniem. Dzisiejszy kryzys żywnościowy pogłębiła wojna rosji z Ukrainą. Uderzył w każdy kraj i musimy znaleźć wspólną odpowiedź na lokalne potrzeby. Dziś ponad 200 milionów ludzi na świecie potrzebuje żywności, a jeszcze więcej może stracić życie w wyniku głodu. To jest niedopuszczalne. Głód zagraża wielu częściom świata i nadszedł czas, aby przełożyć zaangażowanie polityczne na konkretne działania” – powiedział Michel.

Przypomniał, że Unia Europejska wraz z krajami członkowskimi przedstawiła już tzw. Globalną wspólną reakcję na bezpieczeństwo żywnościowe, w ramach której przeznaczono kwotę ok. 8 mld euro do 2024 r., która zostanie wykorzystana na niesienie pomocy humanitarnej i znaleźć krótko- i długoterminowe rozwiązania dla krajów, które ich najbardziej potrzebują, w szczególności w Afryce.

Kolejnym priorytetem, zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej, jest przezwyciężenie niedoboru nawozów. Aby rozwiązać ten problem, UE przyczyni się do powstania krajowej produkcji nawozów w krajach, które ich potrzebują, zwłaszcza w Afryce. Produkcja szczepionek została już wdrożona w podobny sposób podczas pandemii koronawirusa, a ten przykład inspiruje do dalszych wysiłków. UE po raz pierwszy ogłosiła tę inicjatywę na spotkaniu G7 w Niemczech, ale dalszy rozwój tego projektu wymaga udziału międzynarodowych darczyńców, rządów i sektora prywatnego oraz koordynacji wspólnych wysiłków.

„Wojna rosji przeciwko narodowi Ukrainy jest testem dla naszego ładu międzynarodowego opartego na zasadach. Wierzymy, że globalna współpraca może uczynić świat lepszym i bezpieczniejszym miejscem. Wierzymy, że ONZ odgrywa kluczową rolę w koordynowaniu międzynarodowej odpowiedzi na te kryzysy... Tę pracę można wykonać tylko razem” – podsumował Michel.

Jak informowaliśmy, posiedzenie 77 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ  przechodzi w tym tygodniu w Nowym Jorku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-