Zaporoska Elektrownia Jądrowa została ponownie podłączona do ukraińskiej sieci energetycznej - MAEA

Zaporoska Elektrownia Jądrowa została ponownie podłączona do ukraińskiej sieci energetycznej - MAEA

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Elektrownia jądrowa w Zaporożu została ponownie podłączona do ukraińskiej sieci elektrycznej i otrzymuje energię, aby utrzymać reaktory jądrowe w stanie jałowym.

Według Ukrinformu, biuro Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu zostało o tym poinformowane przez swoich przedstawicieli na stacji.

Należy zauważyć, że specjaliści naprawili jedną z czterech głównych zewnętrznych linii energetycznych uszkodzoną podczas ostrzału.

Odnowiona linia 750 kV zapewnia teraz Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej energię niezbędną do chłodzenia reaktora i innych ważnych funkcji w celu zachowania bezpieczeństwa.

Dwa tygodnie temu nastąpiła przerwa w dostawie prądu, stacja była zasilana liniami zapasowymi z pobliskiej elektrociepłowni.

Trzy inne główne zewnętrzne linie przesyłowe pozostają bez napięcia. Wszystkie sześć reaktorów Zaporiżkiej Elektrowni Jądrowej znajdują się w stanie jałowym, ale potrzebują zasilania, aby zapewnić bezpieczeństwo. Od 5 września stacja nie produkuje prądu.

Choć sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej poprawiła się w ciągu ostatniego tygodnia, pozostaje niestabilna, powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

Jak donosił Ukrinform, Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa elektrownia jądrowa w Europie, została przejęta przez rosyjskie wojsko dnia 4 marca. Od tego czasu na terenie elektrowni najeźdźcy rozmieszczają sprzęt wojskowy i amunicję, a także ostrzeliwują pobliskie tereny. rosjanie również ostrzeliwują samą stację, niszczą linie energetyczne, powodują wyłączenie bloków energetycznych i obwiniają o to Siły Zbrojne Ukrainy.

6 września MAEA przedstawiła raport z wyników kontroli w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W dokumencie odnotowano przypadki rozmieszczenia rosyjskiego sprzętu wojskowego na terenie elektrowni jądrowej Zapororoże, w tym w maszynowniach bloków energetycznych.

Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi zwrócił uwagę na potrzebę natychmiastowego utworzenia strefy bezpieczeństwa jądrowego i fizycznego w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Jego propozycja zakłada brak ataków i ostrzału stacji, ale nie obejmuje „szerokiej demilitaryzacji i wycofania rosyjskich żołnierzy”.

16 września do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej udało się sprowadzić najpotrzebniejsze części zamienne, materiały i olej napędowy.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-