Gabinet zatwierdził projekt budżetu państwa na 2023 rok i przedstawi go Radzie - Szmyhal

Gabinet zatwierdził projekt budżetu państwa na 2023 rok i przedstawi go Radzie - Szmyhal

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Gabinet Ministrów przedkłada projekt budżetu państwa na 2023 r. Radzie Najwyższej.

Zapowiedział to premier Denys Szmyhal, informuje Ukrinform, powołując się na Portal Rządowy.

„Dziś głównym tematem na posiedzeniu rządu jest przyjęcie projektu budżetu na 2023 rok. Mimo wojny przekazujemy budżet do RN w terminie, czyli do 15 września, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem ukraińskim” - powiedział Szmyhal.

Zaznaczył, że budżet 2023 to budżet dla zwycięstwa i już teraz rząd uczciwie mówi opinii publicznej, że rok nie będzie łatwy, bo wojna jest bardzo kosztowna.

Szmyhal zaznaczył, że głównym zadaniem jest jak najefektywniejsze wykorzystanie dostępnych środków. Podkreślił też, że czterokrotnie wzrosną wydatki na bezpieczeństwo i obronę.

„Przedkładany przez nas budżet ma jeden główny priorytet – obronność i bezpieczeństwo naszego kraju. 1 bilion 136 miliardów hrywien, czyli prawie 50% całego budżetu, zostanie skierowany konkretnie na sektor bezpieczeństwa i obronności. To pensje dla wojska, remonty i zakupy sprzętu i uzbrojenia oraz wiele innych rzeczy ważnych dla obronności. Jeśli porównamy to z budżetem, który przedłożyliśmy na 2022 r., to wzrost wydatków na bezpieczeństwo i obronność będzie ponad 4-krotny”  - dodał Szmyhal. .

Programy społeczne są drugim priorytetem budżetu.

„Emerytury, subsydia, pomoc rodzinom o niskich dochodach, wypłaty dla osób wewnętrznie przesiedlonych, wydatki na medycynę i edukację – to kolejne 35% wszystkich wydatków w projekcie budżetu. To ponad 800 mld UAH. Rząd zwiększy pomoc specjalnie dla tych, którzy tego  najbardziej potrzebują, w szczególności przewidujemy zwiększenie finansowania Funduszu Emerytalnego z budżetu o ponad 30 mld UAH - powiedział.

Innymi słowy: z każdej hrywny budżetowej 50 kopiejek trafi do wojska i bezpieczeństwa, kolejne 35 kopiejek trafi na zasiłki socjalne, medycynę i edukację – wyjaśnił Szmyhal.

Wszystkie inne wydatki zostaną zmniejszone. Główną pozycją oszczędności jest redukcja wydatków na władze publiczne.

„Zmniejszamy liczbę urzędników, tniemy pensje i premie. Z wyjątkiem organów ścigania koszty utrzymania władz publicznych zmniejszą się o 11,6 mld UAH w porównaniu do 2022 r.” – powiedział Szmyhal.

Minister finansów Serhij Marczenko poinformował na Facebooku, że budżet walczącego kraju na 2023 r. został opracowany przez Ministerstwo Finansów Ukrainy i wspierany jest przez Gabinet Ministrów Ukrainy.

„Budżet państwa na 2023 rok to budżet państwa, które stanie się silniejsze, będzie wzmacniać swoje zdolności obronne, odrabiać szkody spowodowane rosyjską agresją zbrojną, a także dbać o potrzebujących pomocy obywateli” – dodał Marczenko.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-