W Ukrainie nie ma możliwości przywrócenia 20% VAT na paliwo – tłumaczył ekspert

W Ukrainie nie ma możliwości przywrócenia 20% VAT na paliwo – tłumaczył ekspert

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Przywrócenie 20% podatku VAT na paliwo na Ukrainie i tak jest niemożliwy, ponieważ jest on przyczyną wykroczeń na rynku.

O tym powiedział dyrektor grupy konsultingowej „A95” Siergiej Kujun na briefingu w Media Center Ukraine - Ukrinform.

"Wśród uczestników rynku trwa dyskusja na temat stawek podatku akcyzowego, jakie powinny być, czy powinny być ujednolicone czy nie. Ale wszyscy są zgodni, że 20% VAT nie może być w żadnym wypadku przywrócony. Bo ten podatek jest najbardziej kryminalizowany Jeszcze przed wojną był to główny podatek, z powodu którego były nadużycia przez pozbawionych skrupułów uczestników rynku produktów naftowych”, powiedział.

Ekspert zauważył, że mówimy o handlu na stacjach benzynowych bez pokwitowań gotówkowych, fałszowaniu pokwitowań gotówkowych, sprzedaży fikcyjnych dokumentów itp.

Według Kujuna obniżenie stawki VAT przyczyniło się do wzrostu wielkości płatności tego podatku.

„Kiedy (podatek – przyp. red.) wynosi 7%, łatwiej jest zapłacić, niż jakoś narażać się na niebezpieczeństwo, żeby urząd skarbowy wysuwał do ciebie jakieś roszczenia” – zauważył ekspert.

Jak poinformował Ukrinform, odnowienie akcyzy na paliwo nie wpłynie na jego koszt dla konsumentów. O tym powiedział dyrektor grupy konsultingowej „A95” Siergiej Kujun.

Ustawa, która czasowo zniosła akcyzę na paliwo i obniżyła stawkę VAT z 20% do 7% na okres stanu wojennego, weszła w życie 18 marca.

14 sierpnia rząd zarejestrował w Radzie Najwyższej projekt ustawy, która częściowo przywraca akcyzę na paliwo, ale pozostawia 7% VAT.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-