Priorytetem dla darczyńców powinno pozostać dalsze wsparcie dla Ukrainy - MFW

Priorytetem dla darczyńców powinno pozostać dalsze wsparcie dla Ukrainy - MFW

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nazwał „imponującą” reakcję władz ukraińskich na finansowe i gospodarcze konsekwencje rosyjskiej inwazji i podkreślił, że pomoc makroekonomiczna dla Ukrainy powinna pozostać priorytetem dla międzynarodowych darczyńców.

Alfred Kammer, dyrektor Departamentu Europejskiego MFW, powiedział to we wtorek w Lugano w Szwajcarii, donosi Ukrinform.

„Reakcja władz na gospodarcze i finansowe skutki wojny była zdumiewająca” – powiedział przedstawiciel Fundacji.

Przypomniał, że od początku rosyjskiej inwazji partnerzy międzynarodowi zapewnili fundusze nadzwyczajne, aby wesprzeć wysiłki polityczne i potrzeby finansowe Ukrainy. W szczególności MFW wypłacił w marcu 1,4 miliarda dolarów i niezwłocznie założył Specjalne  Zarządzane Konto na dotacje i pożyczki od darczyńców. Jednocześnie pieniądze z Kanady i Niemiec trafiły już na Ukrainę.

„Wspieranie teraz stabilności makroekonomicznej – jako platformy do naprawy i odbudowy – musi pozostać priorytetem. Dobre zarządzanie gospodarcze na Ukrainie musi być uzupełnione dalszym zewnętrznym wsparciem finansowym” – powiedział Kammer.

Powiedział, że takie finansowanie jest potrzebne, aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby Ukrainy bez stwarzania dodatkowych zagrożeń dla jej stabilności makroekonomicznej. Jednocześnie przedstawiciel Funduszu podkreślił, że skuteczne i przejrzyste zarządzanie na Ukrainie, a także efektywna koordynacja między darczyńcami a rządem są „kluczowe dla ożywienia”.

Jednocześnie szef Departamentu Europejskiego MFW podkreślił, że realizacja przez Ukrainę reform wzmacniających instytucje i politykę publiczną „przyczyni się do transformacji gospodarki oraz zwiększenia wzrostu i poziomu życia narodu ukraińskiego”.

Jak informował Ukrinform, w dniach 4-5 lipca w Lugano w Szwajcarii odbyła się konferencja na temat odbudowy Ukrainy po agresji wojskowej Federacji Rosyjskiej. Przedstawiciele ponad 40 krajów i około 20 organizacji międzynarodowych przyjęli po spotkaniu deklarację i obiecali wspierać Ukrainę.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-