Szmyhal złożył wniosek o przystąpienie Ukrainy do OECD

Szmyhal złożył wniosek o przystąpienie Ukrainy do OECD

zdjęcie
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Premier Denys Szmyhal w Lugano przekazał sekretarzowi generalnemu Matthiasowi Kormanowi wniosek Ukrainy o członkostwo w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Szef rządu napisał o tym w Telegramie, donosi Ukrinform.

„W imieniu Ukrainy złożyłem wniosek o przystąpienie naszego państwa do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. To symboliczne, że stało się to podczas dyskusji na temat praktycznej realizacji planu odbudowy Ukrainy w ramach konferencji w Lugano” – napisał Szmyhal.

Według niego, obecne wsparcie, nadchodzące prace nad odbudową i przystąpieniem Ukrainy do UE, których początek poparły wszystkie państwa członkowskie UE, będą oparte na zakończeniu reform strukturalnych na Ukrainie, obszarze, w którym OECD wsparcie ma fundamentalne znaczenie.

Podkreślił też, że Ukraina podziela wszystkie cele i wartości organizacji i dąży do jak najszybszego przyłączenia się do niej. Zdaniem premiera członkostwo Ukrainy w OECD jest jednym z fundamentów pomyślnej odbudowy i rozwoju Ukrainy.

„Mamy nadzieję, że Rada OECD rozważy ten dokument, abyśmy mogli jak najszybciej do niej dołączyć. Zjednoczeni w obronie, zjednoczeni w odbudowie” – podkreślił szef rządu.

Jak informował Ukrinform, w dniach 4-5 lipca w Lugano (Szwajcaria) odbyła się konferencja na temat odbudowy Ukrainy po militarnej agresji Federacji Rosyjskiej.

5 lipca przedstawiciele ponad 40 krajów świata i około 20 organizacji międzynarodowych, w ślad za wynikami Konferencji Międzynarodowej, przyjęli Deklarację z Lugano i obiecali wspierać Ukrainę.

Według rządu plan naprawczy Ukrainy jest już wyceniany na 750 miliardów dolarów.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-