Bezpośrednie straty ukraińskiej infrastruktury w wyniku rosyjskiej agresji przekroczyły 100 mld USD

Bezpośrednie straty ukraińskiej infrastruktury w wyniku rosyjskiej agresji przekroczyły 100 mld USD

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że dziś bezpośrednie straty infrastrukturalne Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji wynoszą ponad 100 miliardów dolarów.

Powiedział to podczas przemówienia na Konferencji Odbudowy Ukrainy w szwajcarskim mieście Lugano, donosi korespondent Ukrinformu.

„Już teraz tworzymy elektroniczną mapę Ukrainy, na której naprawiamy wszystkie straty spowodowane wojną. Mapa ta jest na bieżąco aktualizowana, straty są na bieżąco rejestrowane i weryfikowane z kilku stron jednocześnie. Dzięki opracowanym cyfrowym narzędziom rządu oraz aplikacji internetowej Diya każdy obywatel Ukrainy może udzielić informacji o zniszczonych mieszkaniach. W bazach danych znajduje się już około 250 000 aplikacji” – powiedział Szmyhal.

Ponadto, według niego, lokalne władze weryfikują te dane i uzupełniają je informacjami o zniszczonych i uszkodzonych obiektach infrastruktury społecznej i krytycznej – szkołach, szpitalach, przedszkolach, kotłowniach, budynkach biurowych.

„Równolegle z tym Kancelaria Prezydenta Ukrainy, nasz zespół w rządzie, a także nasi partnerzy z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej, zgodnie z międzynarodowymi standardami, pracują nad oceną ogólnych szkód dla naszego państwa. Dziś bezpośrednie straty infrastrukturalne Ukrainy wynoszą ponad 100 miliardów dolarów. Ponad 1200 placówek edukacyjnych, ponad 200 szpitali, tysiące kilometrów gazociągów, sieci wodociągowych i elektrycznych, dróg i linii kolejowych zostało zniszczonych lub uszkodzonych. I wierzymy, że dla każdego obiektu będzie projekt renowacji dla każdego obiektu” – powiedział premier.

Mówił również o dwóch kluczowych podejściach do odbudowy Ukrainy - regionalnym i parametrycznym.

Według niego podejście regionalne polega na regionalnej odpowiedzialności przyjaciół Ukrainy za odbudowę poszczególnych regionów.

„Nasze motto to „Zjednoczeni w walce – Zjednoczeni w odbudowie”. Partnerzy również będą mieli dostęp i zobaczą mapę zniszczeń. Na podstawie tej mapy wspólnie z rządem, ekspertami i władzami lokalnymi przygotują projekty techniczne odbudowy i transformacji regionów” – powiedział Szmyhal.

Wyjaśnił, że nie chodzi tylko o przeznaczenie pieniędzy na zniszczoną szkołę czy zepsutą drogę, ale o to, że partnerzy mogą wnieść swoje unikalne doświadczenie i zrozumienie, jak budować jakościowo nowe środowisko, jak tworzyć nową przestrzeń miejską, jak budować nowe obiekty zgodnie z najlepszymi standardami.”

„Drugi aspekt jest parametryczny. To jest zasada branżowa. Na przykład, gdy przeprowadzimy dużą kampanię na rzecz efektywności energetycznej lub nowego budownictwa mieszkaniowego, kampanie te będą oparte na parametrach europejskich. Po pierwsze będzie to oznaczać nową jakość odbudowy, a po drugie jasne reguły gry dla inwestorów prywatnych, których chcemy przyciągnąć do tych projektów. Po trzecie, będzie to oznaczać dalszą integrację Ukrainy z Unią Europejską” – wyjaśnił szef ukraińskiego rządu.

Jak informowaliśmy, w dniach 4-5 lipca w Lugano (Szwajcaria) odbywa się Konferencja w sprawie Odbudowy Ukrainy, na której przedstawiony zostanie projekt odpowiedniego planu.

Premier Denys Szmyhal powiedział, że plan odbudowy Ukrainy składa się z trzech etapów, a po zwycięstwie w rozpętanej przez rosję wojnie trzeba będzie zrealizować tysiące projektów, w celu odbudowy kraju.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-