Narodowy Bank podniósł stopę dyskontową do 25% bez konsultacji z rządem - Szmyhal

Narodowy Bank podniósł stopę dyskontową do 25% bez konsultacji z rządem - Szmyhal

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Premier Denys Szmyhal powiedział, że Narodowy Bank Ukrainy, decydując się na podwyższenie stopy dyskontowej do 25%, nie skorzystał z okazji, aby podyskutować o tej kwestii i jej długofalowych skutkach.

Szmyhal powiedział to w wywiadzie dla LB.ua, donosi Ukrinform.

„Niestety, decydując się na 25% (stopa dyskontowa – przyp. red.), Narodowy Bank nie skorzystał z okazji zwołania Rady Stabilności Finansowej, aby omówić tę kwestię i jej długofalowy wpływ na gospodarkę naszego państwa. Jako przedstawiciel rządu chętnie wziąłbym udział w takim posiedzeniu Rady Stabilności Finansowej, Narodowy Bank miał, ma, nadal ma taką możliwość i oczywiście namawiam Narodowy Bank do zwołania Rady Stabilności Finansowej i zaangażowania rząd w bardziej skoordynowaną wspólną pracę przy podejmowaniu tak kluczowych decyzji” – powiedział.

Jednocześnie Szmyhal uważa, że ​​rząd nie ma napiętych relacji z Bankiem Narodowym.

„Powtarzam jeszcze raz: Narodowy Bank jest niezależnym regulatorem, ale zawsze wzywałem do wspólnej, skoordynowanej pracy i wzywam do tego. Mamy do tego wszystkie narzędzia, więc nie przesyłaliśmy żadnych sygnałów - ani powierzchniowych, ani podwodnych - każdemu, tylko w czasie wojny apelujemy o koordynację i wyważone podejście do decyzji wpływających na gospodarkę” – dodał szef rządu.

Stopa dyskontowa NBU jest instrumentem monetarnym, za pomocą którego Narodowy Bank wyznacza punkt odniesienia dla kosztu przyciąganych i lokowanych środków pieniężnych dla banków komercyjnych. Stopa dyskontowa jest najniższa spośród stóp procentowych NBU i jest podstawowym wskaźnikiem oceny wartości środków.

Jak informowaliśmy, 2 czerwca Zarząd Narodowego Banku podniósł stopę dyskontową z 10% od razu do 25% w skali roku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-