Eksport produktów rolnych wzrósł w czerwcu o 30% - UKAB

Eksport produktów rolnych wzrósł w czerwcu o 30% - UKAB

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W czerwcu Ukraina wyeksportowała 2,7 mln ton produktów rolnych, czyli o 30% więcej niż w maju.

Według Ukrinformu poinformowało o tym stowarzyszenie „Ukraiński Klub Biznesu Agrarnego” (UKAB).

„W czerwcu Ukraina zdołała wyeksportować 2,7 mln ton produktów rolnych drogami alternatywnymi ze względu na blokowanie portów morskich przez wojska rosyjskie. To o 30% więcej niż w maju” – czytamy w raporcie.

W szczególności eksport zbóż wzrósł o 23% do 1,4 mln ton, nasion oleistych o 52% do 642,5 tys. ton. Ponadto w czerwcu wyeksportowano 298,5 tys. ton olejów roślinnych (wzrost o 45%) oraz 139,1 tys. ton makuchów (wzrost o 20%).

„Przed wojną głównymi odbiorcami ukraińskich produktów były Chiny, Indie, Holandia i Egipt. Teraz głównymi odbiorcami produktów rolnych są sąsiadujące z Ukrainą kraje europejskie: Rumunia, Polska, Bułgaria i Turcja” – zaznaczył UKAB.

Stowarzyszenie zauważyło, że pomimo wzrostu eksportu drogami alternatywnymi, jego tempo jest nadal niskie w porównaniu do eksportu drogą morską. UKAB zauważa, że ​​bez eksportu wszystkich wytworzonych produktów rolnicy nie będą mieli wystarczających środków zarówno na zebranie już zasianych plonów, jak i na kolejną kampanię siewną.

Jak informowaliśmy, w roku gospodarczym 2021/2022 Ukraina wyeksportowała 61,52 mln ton zbóż i nasion oleistych na łączną kwotę 22,2 mld USD.

Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności aktywnie pracuje nad rozwiązaniem problemu odblokowania eksportu zbóż. Ponad 20 firm już planuje lub rozpoczęło budowę przeładunków na obszarach, przez które przebiegają nowe szlaki logistyczne.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-