Turcja zatrzymała rosyjski statek ze skradzionym ukraińskim zbożem - ambasador

Turcja zatrzymała rosyjski statek ze skradzionym ukraińskim zbożem - ambasador

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Tureckie organy celne zatrzymały rosyjski statek ze skradzionym ukraińskim zbożem.

Ambasador Ukrainy w Turcji Wasilij Bodnar powiedział to w niedzielę na antenie ogólnokrajowego teletonu „United News”, donosi Ukrinform.

„Mamy pełną współpracę (ze stroną turecką – przyp. red.). Statek stoi teraz przed portem, został zatrzymany przez tureckie organy celne – podkreślił Bodnar.

Dodał, że o losie statku zdecyduje w poniedziałek grupa tureckich śledczych.

Bodnar wyraził nadzieję, że „statek zostanie aresztowany, mienie zostanie skonfiskowane, a wszyscy zaangażowani w to oszustwo zostaną pociągnięci do odpowiedzialności”.

Zaznaczył, że z tym statkiem jest „szczególna sytuacja”, ponieważ po raz pierwszy próbował skorzystać z tymczasowo zajętego portu Berdiańsk i bezpośrednio z niego wejść do portu tureckiego.

Według niego jest to „próba przebicia się korytarza z okupowanych portów” w celu wywozu skradzionego ukraińskiego zboża z okupowanych terytoriów. Jednocześnie inne statki wychodzące z krymskich portów mają fałszywe rosyjskie dokumenty, że przewożą rosyjskie zboże. Przy tej okazji strona ukraińska zwróciła się również do strony tureckiej, która prowadzi w tej sprawie czynności śledcze.

„Wkrótce spodziewamy się specjalnej analizy tego zboża, które jest eksportowane z terytorium Ukrainy, aby całkowicie zatrzymać jego dostawy z terytorium okupowanego Krymu” – podkreślił ambasador Ukrainy w Turcji.

Jak informowaliśmy, 1 lipca Bodnar poinformował, że do portu Karas w Turcji wpłynął statek ze zdobytego Berdiańska, który przywiózł tam ukraińskie zboże skradzione przez Rosję. Na podstawie pisma Prokuratury Generalnej Ambasada Ukrainy w Turcji zaapelowała do strony tureckiej o podjęcie pilnych działań w tym zakresie.

Informacje o nielegalnym eksporcie zboża potwierdziła agencja Argus Media. Według szefa grupy monitorującej Instytutu Studiów Strategicznych Morza Czarnego Andrija Klimenko statek, którym nielegalnie wywieziono z Ukrainy 7 tys. ton zboża, nazywa się Zibek Zoły.

To nie pierwszy statek przewożący zboże nielegalnie przewożone z Ukrainy do Turcji. Kateryna Jaresko, dziennikarka projektu ukraińskiej publikacji internetowej „Peacemaker SeaKrime”, powiedziała, że ​​obecnie obserwuje się osiem statków, które dostarczają zboże z okupowanych przez Rosję portów Krymu bezpośrednio do portów tureckich.

Statek towarowy Zibek Zoły został zbudowany w Rosji na zlecenie kazachskiej firmy KTZ Express Shipping, ale pływa pod banderą federacji rosyjskiej.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-