20 statków gotowych do eksportu zboża z Ukrainy – Erdogan

20 statków gotowych do eksportu zboża z Ukrainy – Erdogan

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Turcja kontynuuje dyplomatyczne starania o otwarcie korytarzy dla eksportu zboża z Ukrainy, w regionie jest już około 20 statków gotowych do wykonania tej misji.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział to na konferencji prasowej po wynikach szczytu NATO w Madrycie, donosi korespondent Ukrinform.

„Będziemy nadal prowadzić dyplomację telefoniczną z panem Putinem i panem Zełenskim. Mamy mapę drogową, której wdrożenie już się rozpoczęło. Postaramy się uruchomić ten korytarz jak najszybciej. Mamy w regionie około 20 statków, które są gotowe do wywiezienia zboża z Ukrainy. Będziemy nadal zapewniać rozładunek i dostawę produktów do krajów trzecich” – powiedział Erdogan.

Według Erdogana, kolejne rozmowy telefoniczne z prezydentem Ukrainy i prezydentem Rosji zamierza przeprowadzić pod koniec tego tygodnia lub na początku następnego.

Jak informowaliśmy, 24 lutego Federacja Rosyjska rozpoczęła niesprowokowaną wojnę z Ukrainą, przeprowadza zmasowane ostrzały i bombardowania ukraińskich miast i wsi, rozpętała terror przeciwko ludności cywilnej na tymczasowo okupowanych terytoriach.

W wyniku działań wojennych i blokady ukraińskich portów morskich na Ukrainie zablokowano ponad 20 mln ton zboża przeznaczonego na eksport w ramach Światowego Programu Żywnościowego ONZ.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wezwał świat i wszystkie państwa afrykańskie do współpracy i wywarcia nacisku na Rosję, aby umożliwiła bezpieczną drogę morską dla ukraińskiego eksportu żywności.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-