Rząd uruchamia trzy kolejne programy wsparcia w ramach e-pracy

Rząd uruchamia trzy kolejne programy wsparcia w ramach e-pracy

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Gabinet Ministrów uruchamia trzy kolejne programy wsparcia biznesu w ramach projektu e-praca: dotacje dla przemysłu produkcyjnego, sektora IT i start-upów oraz dotacje na szkolenia „Start in IT”.

Oświadczył to premier Ukrainy Denys Szmyhal na posiedzeniu rządu, donosi korespondent Ukrinformu.

„W tym tygodniu rząd przyjął już dokumenty dotyczące uruchomienia programu e-praca i zapowiedział od razu trzy programy wspierające tworzenie własnego biznesu. Dziś uruchamiamy kolejne trzy programy, które również mają na celu tworzenie nowych miejsc pracy, zwiększając dochody Ukraińców i rozwój naszej gospodarki” – powiedział Szmyhal.

Według niego pierwszy program to dotacje na tworzenie i rozwój przedsiębiorstw przetwórczych: obróbki drewna, produkcji mebli, obróbki metali, przetwórstwa rolnego, produkcji materiałów budowlanych itp. Kwota pomocy wyniesie do 8 mln hrywien i powinno powstać co najmniej 25 nowych miejsc pracy. Ponadto osoby chcące otrzymać dotację muszą pozyskać własne środki na prowadzenie działalności i płacić podatki.

„Warunki dofinansowania dla pierwszych wnioskodawców – wkład własny powinien wynosić 30%” – powiedział Szmyhal.

Drugi program dotyczy rozwoju sektora IT oraz start-upów w obszarze wysokich technologii. "Od 750 000 UAH do 3,5 miliona UAH na start-upy. Ukraiński Państwowy Fundusz Start-upowy już z powodzeniem działa i to on będzie administrował tym programem" - powiedział szef rządu.

Główne kryteria finansowania w tym obszarze: stworzenie pięciu miejsc pracy, a także nacisk na rozwój nowych technologii i rozwiązań.

„Trzeci program, który dziś zatwierdzamy i uruchamiamy, nazywa się Start in IT. Jest to program stypendialny w wysokości do 30 000 hrywien na szkolenie i zdobycie umiejętności młodszego programisty, analityka danych lub grafika” – powiedział Szmyhal.

Podkreślił, że środki można przeznaczyć jedynie na opłacenie szkoły lub kursów, co ustali Ministerstwo Transformacji Cyfrowej. Całkowity budżet programu wynosi 1,8 mld UAH, państwo pozwoli na rozpoczęcie kariery w IT 60 tys. Ukraińców.

„Ten program nie jest dla studentów i nie dla specjalistów IT. Ten program jest dla osób, które mają wcześniejsze doświadczenie zawodowe, ale teraz na przykład straciły tę pracę lub są bez zajęcia i chcą nauczyć się nowych umiejętności do nowej kariery – podkreślił. Szmyhal.

Jak podawał Ukrinform, pierwszy program bezzwrotnych dotacji służy pomocą tym, którzy chcą rozpocząć mikrobiznes, jak szycie ubrań i butów, pralnia chemiczna, centrum serwisowe lub naprawcze, stacje obsługi, prace instalacyjne itp. mikrodotacje od państwa będą wynosiły  maksimum 250 tys. hrywien.

Ponadto w ramach projektu e-praca rząd wprowadza program bezzwrotnych dotacji związanych z sektorem rolnym. Programy skoncentrują się na tworzeniu ogrodów i szklarni. Według Szmyhala na trzy programy projektu e-praca państwo przeznaczy 16 mld hrywien.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-