Zełenski: Nie może być mowy o dalszym członkostwie rosji w FAO

Zełenski: Nie może być mowy o dalszym członkostwie rosji w FAO

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

federacja rosyjska nie kwalifikuje się do członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa – FAO, ponieważ jej działania mogą powodować głód setek milionów ludzi na świecie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział to zwracając się do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, donosi Ukrinform.

„Nie może być mowy o dalszym członkostwie rosji w FAO – Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Co ma tam zrobić rosja, jeśli powoduje głód co najmniej 400 milionów, a maksymalnie - ponad miliarda ludzi?!” - powiedział szef państwa.

Prezydent podkreślił, że dopiero zakończenie wojny rosji z Ukrainą może zagwarantować niezawodność dostaw żywności przez Morze Czarne.

„W końcu to ukraiński eksport rolny odgrywa stabilizującą rolę na światowym rynku. A rosja musi odpowiedzieć za to, co wywołuje nową falę migracji przeciwko Europie, wykorzystując mieszkańców Afryki i Azji jako zakładników. W tym celu należy zastosować wobec rosji długofalowe bolesne sankcje właśnie na poziomie globalnym” – podkreślił Zełenski.

Od 24 lutego na Ukrainie trwa rosyjska agresja zbrojna. W wyniku nałożonej przez rosję blokady morskiej z portów Ukrainy nie można wyprowadzić ponad 20 mln ton zboża przeznaczonego na eksport. Doprowadziło to do groźby globalnego głodu, ponieważ prawie połowa całkowitej podaży w ramach Światowego Programu Żywnościowego ONZ przypada na ukraińskie zboże.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-