Szmyhal wezwał kraje G7 do pilnego zapewnienia Ukrainie finansowania

Szmyhal wezwał kraje G7 do pilnego zapewnienia Ukrainie finansowania

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Premier Denys Szmyhal mówi, że Ukraina potrzebuje co najmniej 15 miliardów dolarów w ciągu najbliższych trzech miesięcy na pokrycie potrzeb budżetu operacyjnego i wzywa kraje G7 do zapewnienia finansowania kryzysowego.

Powiedział to podczas przemówienia na posiedzeniu z udziałem ministrów finansów krajów G7 w czwartek, 19 maja, informuje Ukrinform, powołując się na Portal Rządowy.

„Agresor próbuje wywołać kryzys żywnościowy naruszając możliwości ukraińskiego eksportu. Wywołuje kryzys migracyjny, zmuszając miliony Ukraińców do ubiegania się o azyl w krajach europejskich. Wykorzystuje zasoby energetyczne jako broń hybrydową, co już prowadzi do gwałtownego wzrostu inflacji na świecie” – powiedział Szmyhal.

Premier przytoczył dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który przewiduje spadek wzrostu gospodarczego w tym roku dla 143 krajów, które odpowiadają za 86% światowego PKB. Według MFW globalny wzrost spowolni z około 6,1% w 2021 r. do 3,6% w 2022 i 2023 r. Szef rządu podkreślił, że to wszystko są konsekwencje wojny rozpętanej przez rosję.

„Dziś Ukraina stoi w obronie całej Europy i świata. Udowodniliśmy naszą odporność. Pokazaliśmy, że jesteśmy gotowi na uderzenie na wszystkich frontach. Ukraiński system bankowy jest stabilny. System energetyczny jest stabilny. Zachęty podatkowe i kredytowe wprowadzone przez rząd pozwoliły części firmy na wznowienie pracy” – powiedział Szmyhal.

Jednocześnie według premiera miesięczny deficyt ukraińskiego budżetu wynosi około 5 mld USD, więc wsparcie finansowe jest dla Ukrainy bardzo ważne.

„Dzisiaj wzywamy kraje G7 do pilnego zapewnienia Ukrainie środków na potrzeby operacyjne budżetu. Potrzebujemy co najmniej 15 miliardów dolarów w ciągu najbliższych trzech miesięcy na pokrycie tych potrzeb. Dla nas jest to równie ważne, jak broń, którą dostarczacie do walki z rosyjską agresją” – podkreślił szef rządu.

Szmyhal z zadowoleniem przyjął również propozycję Komisji Europejskiej, aby przyznać Ukrainie 9 mld euro pomocy makro finansowej. Według niego Ukraina liczy też na szybką decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie 40-miliardowego pakietu pomocowego, z czego do 9 mld dolarów może trafić do ukraińskiego budżetu.

Premier podkreślił, że to wsparcie państw G7 stanie się solidnym fundamentem zwycięstwa Ukrainy.

Jak podawał Ukrinform, Komisja Europejska zaproponowała plan pomocy Ukrainie i jej powojennej odbudowie, który zakłada długoterminowe reformy i inwestycje, a także doraźną krótkoterminową pomoc makro finansową w wysokości 9 mld euro w 2022 r.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-