Wojsko federacji rosyjskiej całkowicie zniszczyło jedyny bank genetyczny roślin na Ukrainie

Wojsko federacji rosyjskiej całkowicie zniszczyło jedyny bank genetyczny roślin na Ukrainie

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W Charkowie wojska rosyjskie całkowicie zniszczyły jedyne na Ukrainie Narodowe Centrum Roślinnych Zasobów Genetycznych.

Ogłosił to na YouTube doktor nauk rolniczych, czołowy naukowiec w Instytucie Przemysłu Roślin, Juriew Siergiej Awramenko, donosi Ukrinform.

„Nasiona były już przygotowywane do siewu (do odnowienia odmiany, kiedy istniejące nasiona wysiewa się co kilka lat, a nowe są przechowywane w celu dalszej selekcji – przyp. red.), a od marca pracownicy mieli zasiać nową kolekcję. Po nadejściu „rosyjskiego świata”, gdy pojawiła się ta horda „aswabadystów”, wszystko zamieniło się w solidny popiół. Dziesiątki tysięcy próbek. To jest kolekcja ogólnoświatowa. W tym odmiany, które mają setki lat, stare, których nie możemy już odtworzyć. Tu było piekło, aluminium się stopiło. Wszystko się wypaliło ”- powiedział Awramenko.

Według niego bank przechowywał ponad 160000 odmian i mieszańców z całego świata. Podkreślił, że na tym terenie nie ma obiektów militarnych ani innej wojskowej infrastruktury.

„To instytucja czysto naukowa, która została celowo zniszczona, wycelowano dokładnie w miejsce, w którym przechowywany był bank zasobów genowych roślin” – powiedział naukowiec.

Bank, który ma starożytną historię, przetrwał nawet podczas okupacji niemieckiej, ale nie przetrwał wojska rosyjskiego.

„Z przykrością muszę powiedzieć, że w nazistowskich Niemczech, kiedy cała Ukraina była pod okupacją, Niemcy nie zniszczyli tej kolekcji, ale raczej starali się coś uratować, ukryć, bo wiedzieli, że ich potomkowie będą tego potrzebować. Bo to kwestia bezpieczeństwa żywnościowego dla każdego kraju. Hodowcy z całego świata, ze wszystkich krajów, w tym z Rosji, zamawiali i otrzymywali próbki z tej puli genów, aby stworzyć swoje odmiany dostosowane do danego obszaru” – zauważył naukowiec.

Jak podawał Ukrinform, materiał do hodowli nowych odmian roślin i badań był przechowywany w specjalnych magazynach w temperaturach poniżej zera.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych. Siły Zbrojne Ukrainy, Gwardia Narodowa, Wojska Obrony Terytorialnej i cały naród ukraiński stawiają bohaterski opór wojskom rosyjskim i zadają im ciężkie straty.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-