Na Ukrainę sprowadzono już 80000 aut z zerową stawką celną

Na Ukrainę sprowadzono już 80000 aut z zerową stawką celną

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Według stanu na dzień 14 maja na Ukrainę sprowadzono 80 tys. samochodów w ramach ustawy o bezpłatnej odprawie celnej samochodów z UE.

Ołeksandr Szczucki, pierwszy zastępca prezesa Państwowej Służby Celnej, powiedział to na antenie narodowego teletonu, donosi korespondent Ukrinformu.

„Od czasu przyjęcia ustawy o zerowych cłach na Ukrainę sprowadzono na dzień wczorajszy 80000 pojazdów na własny użytek” – powiedział Szczucki.

Według niego tworzy to duże korki na granicy, utrudnia przewóz towarów potrzebnych wojsku oraz dostarczanie pomocy humanitarnej. A jeszcze  – prowokuje kryzys paliwowy, „z którym teraz walczymy”.

Szczucki zauważył, że średnia cena większości importowanych samochodów przy zerowej stawce waha się między 5000 a 10000 euro.

„W tej chwili średni koszt większości importowanych pojazdów to 5-10 tysięcy euro. A około 30% to samochody klasy premium, które kosztują od 20000 euro i więcej” – powiedział.

Jak informowaliśmy, 24 marca 2022 r. uchwalona została ustawa nr 2142-IX „O zmianie Kodeksu Podatkowego Ukrainy i innych aktów ustawodawczych Ukrainy w sprawie poprawy ustawodawstwa na okres stanu wojennego”, która przewiduje zwolnienie z ceł osoby fizyczne przy imporcie pojazdów .

Zgodnie z dekretem rządowym nr 354-r z dnia 3 maja, obecnie ruch pojazdów zakupionych poza obszarem celnym Ukrainy przez obywateli Ukrainy jest dozwolony przez granicę celną w punktach kontrolnych „Ustyług”, „Gruszew” na granicy z Polską oraz w punkcie kontrolnym "Mały Berezny" na granicy ze Słowacją.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-