rosja wywiozła skradzione ukraińskie zboże do Syrii, MSZ już zaprotestowało

rosja wywiozła skradzione ukraińskie zboże do Syrii, MSZ już zaprotestowało

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W porcie syryjskiego miasta Latakia zauważono rosyjski statek towarowy ze zbożem, który rosyjscy najeźdźcy ukradli na okupowanych terytoriach Ukrainy.

CNN poinformowało o tym w odniesieniu do zdjęcia satelitarnego Maxar Technologies, a także źródeł wśród ukraińskich urzędników i firm żeglugowych, donosi Ukrinform.

Mówimy o statku Matros Pozinicz. Dnia 27 kwietnia zakotwiczył u wybrzeży Krymu, a następnego dnia widziano go w porcie w Sewastopolu. Następnie statek skierował się do portu egipskiego miasta Aleksandria, a stamtąd do Syrii.

Egipt został wcześniej ostrzeżony, że zboże zostało skradzione, więc kraj odmówił kupna.

Na pokładzie Matrosa Pozinicz przewozi się prawie 30000 ton ukraińskiej pszenicy. To jeden z trzech statków przewożących zboże skradzione na Ukrainie.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba ostro zareagował na to wydarzenie.

„rosja jest potrójnym przestępcą: zbombardowała Syrię, okupowała część Ukrainy, a teraz sprzedaje Syrii skradzione ukraińskie zboże. Przypominam uczestnikom tej transakcji: skradzione nigdy nie przyniosło nikomu szczęścia” – powiedział Kuleba.

Dodał, że wszyscy zaangażowani w sprzedaż, transport lub skup skradzionego zboża są współsprawcami zbrodni.

„Wasze działania będą miały odpowiednie międzynarodowe konsekwencje prawne. Zrobimy wszystko, aby jak najbardziej utrudnić wam życie” - powiedział minister.

Kuleba przypomniał, że dzięki staraniom ukraińskich dyplomatów Egipt i Liban odmówiły kupna zrabowanego zboża.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło już inne kraje konsumenckie, że dostawy zboża sprzedawanego przez rosję mogą zawierać część lub całość skradzionego zboża uzyskanego w wyniku grabieży rosyjskiego wojska na Ukrainie.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy kategorycznie potępia działania federacji rosyjskiej mające na celu pozbycie się zboża nielegalnie wywłaszczonego ukraińskim rolnikom. Swoimi działaniami rosja po raz kolejny udowadnia swój przestępczy charakter jako kraj grabieżca” – dodało MSZ.

Mówią, że najeźdźcy ukradli już ukraińskim rolnikom co najmniej 400-500 tys. ton zboża. Jest warte ponad 100 milionów dolarów. Obecnie prawie wszystkie statki opuszczające Sewastopol ze zbożem zawierają skradzione ukraińskie produkty.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-