Ukraina utworzyła zapasy niezbędnych produktów - Nemczynow

Ukraina utworzyła zapasy niezbędnych produktów - Nemczynow

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Ukraina zgromadziła zapasy niezbędnych produktów, jednak z powodu wojny i braku możliwości eksportu ukraińskich produktów rolnych, problemy mogą pojawić się w wielu krajach na całym świecie.

Minister Gabinetu Ministrów Ołeh Nemczynow powiedział to podczas teletonu, donosi korespondent Ukrinformu.

„Wielokrotnie mówiliśmy, że na Ukrainie utworzono zapasy wszystkich niezbędnych produktów. Ale jak świat będzie żył bez ukraińskiego zboża, bez ukraińskiej kukurydzy, bez ukraińskiego masła, to wielkie pytanie” – powiedział Nemczynow.

W związku z tym przypomniał, że prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał światowych przywódców do pomocy w odblokowaniu portów morskich, aby możliwy był eksport zboża w celu zapobieżenia głodowi w wielu krajach na całym świecie, a także wezwał do zapobiegania sprzedaży zboża skradzionego przez rosję.

Minister Gabinetu Ministrów zaznaczył również, że kampania zasiewów została zakończona w prawie połowie regionów. Według niego powierzchnia upraw jest nieco mniejsza niż przed rokiem. Rolnicy zmienili strukturę upraw, wybrali inne uprawy. „Ale ogólnie rzecz biorąc, kampania zasiewów była całkiem udana, mimo że wróg próbował ją zakłócić, celowo uderzając w składy ropy, magazyny, niszczy sprzęt rolniczy i po prostu kradnie go w tymczasowo okupowanych regionach” – powiedział urzędnik.

Jak podawał Ukrinform, wcześniej MSZ ostrzegało inne państwa przed kupowaniem skradzionego ukraińskiego zboża.

Według Ministerstwa Polityki Agrarnej najeźdźcy ukradli już co najmniej 400-500 tys. ton zboża o wartości ponad 100 mln USD.

Premier Denys Szmyhal zaznaczył, że stanem na dzień 9 maja na Ukrainie obsiano 8,6 mln hektarów różnymi uprawami, czyli tylko o 24% mniej niż w ubiegłym roku.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-