Wniosek Ukrainy o status kandydata do UE zostanie rozpatrzony w czerwcu - Michel

Wniosek Ukrainy o status kandydata do UE zostanie rozpatrzony w czerwcu - Michel

zdjęcie
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Rada Europejska rozpatrzy wniosek Ukrainy o status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej w czerwcu.

Jak donosi Ukrinform, powołując się na służbę prasową Kancelarii Prezydenta Ukrainy, szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział to podczas rozmowy z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim za pośrednictwem wideokonferencji.

Tak więc Zełenski pogratulował przewodniczącemu Rady Europejskiej rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej i podziękował mu za wizytę na Ukrainie. „Bardzo się cieszę, że dziś Unia Europejska wspiera Ukrainę na najwyższym poziomie w tym szczególnym czasie, kiedy przejawy nazizmu niestety istnieją i odradzają się. Ale nie powinny być dystrybuowane i razem robimy wszystko, aby to zrobić – powiedział.

Prezydent Ukrainy podkreślił znaczenie zapobiegania kryzysowi żywnościowemu na świecie, który może być spowodowany agresywnymi działaniami federacji rosyjskiej, ponieważ rosyjskie okręty wojenne na Morzu Czarnym blokują przepływ statków handlowych do ukraińskich portów.

Jak zauważył Zełenski, Ukraina dostarcza zboże prawie 400 milionom ludzi na świecie. Według niego blokowanie eksportu ukraińskich produktów rolnych już teraz prowadzi do wzrostu cen żywności na świecie. W rezultacie może to spowodować wzrost głodu i niestabilność polityczną w wielu regionach planety.

Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej, który odwiedził port morski w Odessie, gdzie znajduje się zablokowany statek z ukraińskim zbożem, podkreślił, że pszenica powinna być dostępna dla wszystkich ludzi na świecie, aby głód nie rozprzestrzeniał się po całej planecie. Rozmówcy podkreślali konieczność podjęcia przez Rosję natychmiastowych działań w celu odblokowania ukraińskich portów dla eksportu zbóż.

Zełenski zauważył też, że w trudnym momencie rosyjskiej inwazji Ukraińcy z wielką wdzięcznością postrzegają odważną pozycję Michela i jego osobistą obecność w Odessie. „Unia Europejska nie tylko słowami, ale i czynami wspiera Ukrainę. Dziś wsparcie finansowe jest również dla nas bardzo ważne” – powiedział szef państwa i podkreślił, że liczy na pomoc Przewodniczącego Rady Europejskiej w dialogu z krajami Afryki i Azji we wsparciu Ukrainy.

Prezydent państwa ukraińskiego podziękował także za politykę sankcji Unii Europejskiej. Podkreślił, że Ukraina czeka na przyjęcie kolejnego pakietu sankcji wobec kraju-agresora. „Jestem przekonany, że UE i świat nie ograniczą się do sześciu pakietów sankcji. Ale to nie liczba tych opakowań jest istotna, ale ich skuteczność. Jestem przekonany, że głównym rezultatem jest pokój na naszej ziemi, a więc w Europie” – dodał Zełenski.

Ponadto szef państwa wyraził wdzięczność Michelowi za wspieranie Ukrainy na drodze integracji europejskiej. „Chcę Panu podziękować za wsparcie polityczne, za to, że tu Pan jest. Za to, że w niedalekiej przyszłości postrzegacie Ukrainę jako równą wśród innych członków europejskiej rodziny” – powiedział.

Przewodniczący Rady Europejskiej ze swojej strony zapewnił, że Unia Europejska będzie nadal udzielać Ukrainie maksymalnej pomocy finansowej i obronnej. Według niego, UE zatwierdziła już plan wsparcia państwa ukraińskiego.

„Musi istnieć plan Marshalla dla Pańskich inicjatyw. Musimy zmobilizować globalne wsparcie, abyście mogli sprostać wyzwaniom humanitarnym i pracować, rozpocząć odbudowę gospodarki Ukrainy” – powiedział Michel.

Powiedział też, że w czerwcu Rada Europejska rozpatrzy wniosek Ukrainy o status kandydata do członkostwa w UE.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-