Szósty pakiet sankcji UE wobec rosji obejmuje całkowity zakaz eksportu ropy

Szósty pakiet sankcji UE wobec rosji obejmuje całkowity zakaz eksportu ropy

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Unia Europejska całkowicie zawiesza eksport rosyjskiej ropy i produktów naftowych w odpowiedzi na agresję rosji na Ukrainę.

Tak stwierdziła dziś w Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która przedstawiła szósty pakiet unijnych sankcji wobec rosji, a także zamiar udziału Unii Europejskiej w powojennej odbudowie Ukrainy i jej gospodarki.

„Kiedy przywódcy (kraje UE – przyp. red.) spotkali się w Wersalu, zgodzili się stopniowo pozbywać się naszej zależności od rosyjskiego paliwa węglowego. W ostatnim pakiecie sankcji zaczynaliśmy od węgla. Dziś odpowiadamy na naszą zależność od rosyjskiej ropy. Postawmy sprawę jasno – nie będzie to łatwe, bo niektóre państwa członkowskie są mocno uzależnione od rosyjskiej ropy. Ale po prostu musimy to zrobić. Tak więc dzisiaj zaproponujemy zakaz handlu wszelką rosyjską ropą w Europie” – powiedzieli z aplauzem uczestnicy sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Ursula von der Leyen wyjaśniła, że ​​taka decyzja dotyczyłaby całkowitego zakazu importu całej rosyjskiej ropy, w tym pochodzącej z morza lub rurociągami, zarówno ropy naftowej, jak i produktów rafineryjnych. Jednocześnie proces ten będzie przebiegał w sposób „uporządkowany”, co pozwoli Unii Europejskiej i jej partnerom zapewnić alternatywne sposoby dostaw i rafinacji ropy naftowej.

„Będziemy bardzo ostrożni, aby zminimalizować negatywny wpływ na globalny rynek. Dlatego w ciągu sześciu miesięcy pozbędziemy się  dostaw rosyjskiej ropy naftowej, a produktów rafineryjnych – do końca roku” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

„W ten sposób zmaksymalizujemy presję na rosję, a jednocześnie zmniejszymy szkody wyrządzone nam i naszym partnerom na całym świecie. Aby pomóc Ukrainie, musimy zadbać o to, by nasza gospodarka pozostała silna” – dodała Ursula von der Leyen.

Jak informowaliśmy, 24 lutego 2022 r. rosja rozpoczęła bezpośrednią inwazję na Ukrainę i kontynuowała agresję militarną, która rozpoczęła się w 2014 r. Wojska rosyjskie dokonują masowych bombardowań i ostrzeliwania pokojowych ukraińskich miast i wsi oraz rozpętały masowy terror przeciwko ludności cywilnej na tymczasowo okupowanych terytoriach. Siły Zbrojne Ukrainy i Wojska Obrony Terytorialnej zaciekle stawiają opór rosyjskim najeźdźcom i zadają im ciężkie straty. Do walki z agresorem powstał cały naród ukraiński.

Unia Europejska od początku wojny solidaryzuje się z Ukrainą i zaczęła udzielać jej skutecznej pomocy politycznej, gospodarczej, finansowej, humanitarnej i wojskowej. Nałożyła pięć pakietów sankcji sektorowych i indywidualnych, bardzo dotkliwych dla rosyjskiej gospodarki. Szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji, który przewiduje dalsze ograniczenia działalności rosyjskich banków i całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy do UE, ma zostać przyjęty decyzją Rady Europejskiej.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-